hakan

19 Aralık 2018, Çarşamba

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

'İKTİDAR, ÇEVRE KONUSUNDAKİ KÜRESEL HASSASİYETE DUYARSIZ KALIYOR'

'İKTİDAR, ÇEVRE KONUSUNDAKİ KÜRESEL HASSASİYETE DUYARSIZ KALIYOR'

Genel kurulda görüşülmekte olan “Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” üzerinde İYİ Parti Grubu adına söz alan Aydın Sezgin, küresel düzeyde iklim değişikliği başta olmak üzere, çevresel risklerin bertaraf edilmesine yönelik mücadelenin giderek daha da geniş kapsamlı bir katılımla sürdürüldüğünü belirterek, Türkiye’nin bu sürecin gerisinde kaldığını vurguladı. Sezgin, Büyük Menderes havzasındaki kirliliğin araştırılması amacıyla geçtiğimiz haftalarda Genel Kurul gündemine getirilen araştırma önergesinin reddedilmiş olmasının, iktidarın çevre ve doğanın korunmasına duyarsız kalmasının en güncel örneği olduğunu ifade etti.

 

Çevrenin küresel ölçekte korunmasına ilişkin normların kodifiye edilmesi amacıyla BM tarafından yeni bir sözleşme hazırlanmasına yönelik bir kararın çok yakın zamanda BM Genel Kurulu’nda kabul edildiğini hatırlatan Sezgin, “Trump'ın bu gidişata itirazı fazla bir şeyi değiştirmeyecektir. Çin bile bu konuda önemli taahhütlerde bulunmuştur; biz gerideyiz” şeklinde konuştu.

 

Aydın Milletvekili Sezgin, görüşülen yasa teklifi kapsamında Aydın ilinin Çine ilçesinin 7 köyünde bulunan 441 kişinin mera arazileriyle ilgili yaşadıkları sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik düzenlemelerin ise sevindirici olduğunu vurguladı. Bu konunun İYİ Parti tarafından muhtelif zeminlerde defalarca gündeme getirilmiş olduğunu belirten Sezgin, kanun teklifiyle Aydın'daki jeotermal enerji santrallerinin yol açtığı sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik herhangi bir düzenleme bulunmamasının ise son derece üzücü olduğunun altını çizdi.

Haber Videosu


yukarı çık