HUKUKÇU VEKİL TANAL, KANUN TEKLİFİ VE ARAŞTIRMA ÖNERGESİ BİRİNCİSİ

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yasama faaliyetleri kapsamında en çok Kanun teklifi veren ve en çok Araştırma Önergesi veren milletvekili oldu. Tanal, “İktidar milletvekili olduğumda verdiğim bütün kanun tekliflerinin yasalaşması için elimden geleni yapacağım” dedi.

banner154
HUKUKÇU VEKİL TANAL, KANUN TEKLİFİ  VE ARAŞTIRMA ÖNERGESİ BİRİNCİSİ

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 26’ncı döneminde avukat bir milletvekili olarak 346 kanun teklifi vererek, en çok kanun teklifi veren milletvekili oldu. Öte yandan Tanal, bin 388 Araştırma önergesi vererek, en çok araştırma önergesi veren milletvekilliğini de kimselere kaptırmadı. Bin 770 yazılı soru önergesi veren Tanal, 516 kez Genel Kurul’da konuşma yaparak en çok söz hakkı alan milletvekillerinden biri oldu. Meclis çalışanlarının, “Mahmut Tanal her yerde” diyerek tanımladığı CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Genel Kurul çalışmalarını aksatmamasıyla, yasama faaliyetlerindeki başarısıyla ve etkin muhalefetiyle biliniyor. Tanal, Kanun Teklifi ve Araştırma önergeleri rakamlarına ilişkin Tanal, şunları söyledi:

“MAHMUT TANAL HER YERDE”

“3 dönemdir, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde halkın vekili görevimi layıkıyla yerine getirebilmek için çabalıyorum. İnsan Hakları, hukuki mağduriyetler, demokrasi ve hukuk devleti konularında ilk akla gelen isimim. Vatandaşın en kolay ulaşabileceği milletvekiliyim. Şahsi cep telefonumu sosyal medyadan paylaşmış, bana ulaşmak isteyen ver vatandaşla birebir görüşmüş bir milletvekiliyim. Meclis denetim yollarını en çok kullanan milletvekili olarak, iktidarın yaptırımlarını, teklif ve tasarılarını, düzenlemelerini göz ardı etmiyor, haberdar oluyorum. Haberin oldukça Genel Kurul çalışmalarında etkin olabilirsin. Özellikle hukuken, Meclis’in işleyişi sırasında dahi, Meclis İç Tüzüğüne aykırı birçok uygulama görüyorum. Dile getirmekten çekinmiyorum. Bir avukat milletvekili ve kanun teklifi vermeye en hâkim milletvekili olarak, vatandaşın lehine, daha çok insan haklarını gözeten, emeklilerin, kadınların, engellilerin, polislerin, askerin, öğretmenin, avukatın hakkını gözeten kanun teklifleri yaptım, 27’nci dönemde de yapmaya devam edeceğim. Örtbas edilen, hükümetin görmezden geldiği, çocuk istismarı, kadına şiddet konuları başta olmak üzere birçok araştırma önergesi de verdik, vermeye de devam edeceğiz.”

346 KANUN TEKLİFİ, 1388 ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin resmi internet sitesi kayıtlarına göre Tanal’ın yasama faaliyetlerinin rakamları ise şöyle: Tanal, 26’ncı dönemde 346 Kanun Teklifi vererek, Meclis birincisi oldu. Araştırma Önergesi sayısı ise bin 388 ile yine Meclis birincisi oldu. Tanal, bin 77 soru önergesi verdi. Meclis Genel Kurulu’nda 516 Genel Kurul Konuşması yaptı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2018, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER