16 Ekim 2018, Salı

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

HDP'Lİ DOĞAN:KAHRAMANMARAŞ'TA FABRİKALAR ÇEVREYİ KİRLETİYOR!

HDP'Lİ DOĞAN:KAHRAMANMARAŞ'TA FABRİKALAR ÇEVREYİ KİRLETİYOR!

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

            Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet ÖZHASEKİ  tarafından Anayasa’nın 98’ inci ve  İçtüzüğün 99’ uncu maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 

                                                                                                          Müslüm DOĞAN

                                                                                                          İzmir Milletvekili

 

            Basında yer alan haberlerde Kahramanmaraş’ta fabrikalar tarafından bırakılan kimyasal atıkların çevre kirliliğine neden olduğunu iddia edilmekte olup, Dulkadiroğlu ilçesi Osmanbey Mahallesi’nde yaşanan vatandaşlar Aksu, Karaça ve Erkenez çaylarına fabrikalar tarafından bırakılan atıklar nedeniyle çevreye yayılan pis kokudan dolayı evlerinde duramadıklarını söylemektedir.

            Ayrıca Tatlı kaynak suyu ile sır Barajı’nın kesiştiği noktada siyah ve mavi kuşak oluştuğunu belirten Osmanbey Mahallesi Muhtarı gerekli yerlere başvurduklarını bu durum karşısında bir an önce önlem alınmasını istediklerini belirtmektedirler.

            Bu bağlamda;

  1. Buradaki fabrikaların denetimi ne kadar sıklıkla yapılmaktadır? Yapılıyorsa katı atık tesisleri bulunmayan fabrikalara cezai yaptırımlar uygulanmakta mıdır?
  2. - Sanayi tesislerinin atık sularına ilişkin ölçümler nasıl yapılmaktadır?
  3. Dulkadir ilçesinde bulunan sanayi kuruluşlarından kaç tanesinin bacasından zehirli gaz salınmaktadır? Sanayi atıklarının arıtılmasına yönelik bir çalışmanız var mı?
  4. İlçedeki sanayi tesislerinde bacası bulunan ve filtre kullanmayan işletme sayısı ne kadardır?
  5. Dulkadir ilçesindeki bu çevre kirliliğini nasıl önlemeyi düşünüyorsunuz?
  6. Fabrika atıklarının akarsulara, baraja ve yer altı sularına karışması sonucu bölgedeki vatandaşların yaşamını olumsuz anlamda etkilemesine yönelik bir çalışmanız var mıdır?
  7. Dulkadir ilçesinde Aksu, Karaça ve Erkenez çaylarına fabrikalar tarafından bırakılan zararlı atıklar ve akan kirli sudan kaynaklı bölgede hangi hastalıklara daha sık rastlanmaktadır?
  8. Aksu, Karaca, Erkenez ve Sır Barajı’nın temizlenmesine yönelik bakanlığınız  tarafından başlatılmış herhangi bir çalışma bulunmakta mıdır? Böyle bir çalışma yoksa ne zaman başlatılması düşünülmektedir?

 

yukarı çık