19 Şubat 2019, Salı

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

HDP'Lİ DİLŞAT CANBAZ KAYA KHK'lı Akademisyenlerle İlgili Soru Önergesi verdi

HDP'Lİ DİLŞAT CANBAZ KAYA KHK'lı Akademisyenlerle İlgili Soru Önergesi verdi

Mesleklerinden ihraç edilen akademisyenlerin bilimsel çalışmaları gerekçe gösterilmeksizin, AKP iktidarının baskılarıyla bilim dergilerinde yayınlanmamaktadır. HDP'li Dişat Canbaz Kaya konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısının cevaplaması isteğiyle soru önergesi verdi.

Soru önergesi şöyle;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

Dilşat CANBAZ KAYA

İstanbul Milletvekili

 

            15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL süresince yayınlanan KHK’larla, ihraç edilen kamu emekçileri sosyal ve ekonomik olarak devlet tarafından sosyal dışlanmaya maruz bırakılmaktadır. Birçok ihraç kamu emekçisi özel sektörde dahi iş bulamazken, ihraç edilen akademisyenlerin bilimsel çalışmalarına üniversite bilim dergilerinde gerekçesiz ve keyfi şekilde yer verilmemektedir. Reddedilen bilimsel araştırma ve yazıların reddedilme gerekçeleriyle ilgili üniversite bilim kurulları tarafından açıklama dahi yapılmamaktadır. Bu durum, anti-bilimsel bir yaklaşımın yanında KHK ihracı kamu emekçilerini ve akademisyenleri tecrit etmekte, bilimsel çalışmaların önünü kesmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Cumhurbaşkanlığı tarafından, KHK’larla ihraç edilen akademisyenlerin bilimsel araştırma ve yazılarının yayınlanmaması için verilen bir talimat var mıdır?
  2. KHK ihracı bilim insanlarının beyin göçüyle ülkeyi terk etmesine yönelik Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan herhangi bir araştırma var mıdır?
  3. Bilim etiğine uygun olan ve keyfi biçimde reddedilen çalışmaların, reddedilme gerekçesi nedir?
  4. KHK ihracı kamu emekçilerinin devlet merkezli sosyal dışlanmaya maruz bırakılmasıyla ilgili, sosyal dışlanmayla mücadele kapsamında yaptığınız çalışmalar nelerdir?
yukarı çık