26 Mayıs 2018, Cumartesi

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

GÜRER, "GÜNDE ORTALAMA 1900 SGK'LI ÇALIŞAN KADIN DOĞUM YAPIYOR, ÇALIŞAN KADINLAR DOĞUM YAPTIKTAN SONRA İŞLERİNİ KAYBEDİYOR."

GÜRER,

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 2015, 2016 ve 2017 yılının ilk 8 ayının kapsayan 32 aylık dönemde 1 milyon 812 bin 700 SGK’lı annenin doğum yaptığını bildirdi. Bakan Sarıeroğlu’nun verdiği bilgiye göre 4/a akpasımda, doğum yapan kadın sayısı günlük ortalama 1900’u buluyor.

 

ÖZEL SEKTÖRDE DOĞUM SONRASI İŞTEN ÇIKARILAN KADINLARIN SORUNLARI

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, gebe ve emziren işçilerin korunmasına yönelik çalışmalarla ilgili soru önergesinde, “Ülkemizde SGK'ya kayıtlı, son üç yılda, özel sektör çalışanlarında, erkek ve kadın işçi olarak, yaş aralıkları ile işe alınan kişi sayısı kaçtır? SGK'ya kayıtlı olup doğum yapan anneler, son üç yılda kaç kişidir? Özel sektörde kaçı çalıştığı işte devam etmektedir? Bu bağlamda annelik sonrası işten çıkarılan işçi sayısı kaçtır?” şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi.

 

32 AYDA 1 MİLYON 812 BİN 170 KADIN DOĞUM YAPTI

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) 4/a kapsamında kayıtlı olan kadınların 2015-2017 yılları arasındaki doğum istatistiklerini açıkladı. Bakan Sarıeroglu, 2015 yılında 601 bin 161, 2016 yılında 670 bin 369 ve 2017 yılının ilk 8 ayında ise 541 bin 170 kadının doğum yaptığını açıkladı.  Bu süre içinde doğum yapanların sayısı 1 milyon 812 bin 700 oldu.

 

GÜRER: “ÇALIŞAN KADINLAR DOĞUM YAPTIKTAN SONRA İŞLERİNİ KAYBEDİYOR”

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çalışma yaşamında kadının karşılaştığı sorunlara yönelik düzenlemelerle sağlanan iyileştirmeler olsa da bunun alana yansıması önemlidir” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kamu kurumlarında çok sık karşılaşılmasa da özel sektörde çalışan anne adaylarının, doğum yaptıktan sonra çoğunlukla işlerini kaybettiği yönünde şikâyetler aldıklarını ifade etti.  Günlük ortalama 1900’e yakın 4/a kapsamındaki SGK’lı kadının doğum yaptığına dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, doğum yaptıktan sonra işten çıkarılan annelerin varlığı ülkemizde ciddi anlamda gündeme alınması gereken bir durumdur. Annelik ulvi bir sorumluluktur. Anne olması işten çıkarılmayı değil daha çok destek sağlanmasını zorunlu kılan bir değere taşınmalıdır. Bu bağlamda bakanlık bu konuda verileri irdeleyerek incelemeli ve araştırarak sorun varsa çözüm üretmelidir” dedi.

 

yukarı çık