Gürer: Çağdaş bir toplumda 'bireysel silah kullanma hakkı' diye bir şey kabul edilemez

İktidar, ülkenin Teksas’a dönmesine göz yummamalı..

Gürer: Çağdaş bir toplumda 'bireysel silah kullanma hakkı' diye bir şey kabul edilemez

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ankara’dan gelen son cinayet haberine tepki gösterdi. Bireysel silahlanmanın arttığı ülkemizde bu olumsuz tabloyu defalarca kez TBMM’de gündeme getirmelerine rağmen, iktidarın konuya duyarsız kalmasını sert bir şekilde eleştiren Gürer, “Çağdaş bir toplumda “bireysel silah kullanma hakkı” diye bir şey kabul edilemez” dedi.

 

İnsanların silaha ulaşmasının zorlaşması için Kanun Teklifi veren, bireysel silahlanmanın önlenmesine yönelik meclis araştırması talebinde bulunan ve birden çok soru önergesi vererek, soruna dikkat çeken Ömer Fethi Gürer,  bu konuda AKP iktidarının  yeterli duyarlılığı göstermediğini söyledi.

 

Bireysel silahlanma ve ateşli silahlara bu kadar kolay ulaşım olanağına sahip bir toplumda, gereken düzenlemeler yapılmazsa daha çok masum canın bu şekilde yiteceğini söyleyen Gürer, “Ankara’da gencecik bir öğretim görevlisi, bir öğrencinin (babasının silahını kullanarak gerçekleştirdiği) saldırı sonucu yaşamını yitirdi. İnsanların ateşli silahlara erişimi bu kadar kolay olmasa, bu cinayet de başkaları da bu kadar kolay işlenemeyecekti” dedi.

 

CHP Milletvekili Gürer, “Ekim ayında internetten edindikleri silahla parkta bilgisayar oyunu oynarken 15 yaşındaki bir genç aynı yaştaki arkadaşını ve ardından da kendini öldürdü. Yankıları sürerken, daha sonra 14 yaşındaki başka bir genç internet aracılığıyla edindiği  tüfekle aynı yaştaki başka bir genci öldürdü. Şimdi de gencecik öğretim görevlisi Ceren Damar Şenel’in öldürülmesi sorunun giderek arttığını gösteriyor” dedi.

 

Gürer, İçişleri Bakanının ruhsatlı silah için mermi sayısının 200’den 1000’e daha bu yıl çıkarıldığını ifade ederek, “Bu kadar mermi için başvuran şahıs, ruhsatlı silah için mermi alabiliyor hatta bir ilden alan gidip diğer ilden de alıyor. Bir yılda 1000 mermi nerede kullanılacak? Bu mermilerin ithal edildiği de söyleniyor. Sordum ama yanıt gelmedi. Ne kadar mermi, nereden ithal ediliyor? Yerli üretim yetmiyor mu? Mermilerin Kullanacağı yer neresi? Düğün, eğlence olmadı yol boyu trafik ya da kent levhalarını kurşunlamak adete döndü. Düğünde silah atılması genelge ile yasaklandı. İyi de bu mermilerin sayısı neden artırıldı? Nerede, ne amaçla mermi kullanılacak? Tüfek ediniminin yanında silahlanma olağanlaştı. Bu gidiş iyi gidiş değil” dedi. 

 

 

Ömer Fethi Gürer, ülkemizde bireysel silahlanma oranının her geçen yıl arttığına dikkat çekerek, “Bireysel silahlanma 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 28 artarken, son üç yıldaki artış yüzde 68’i buldu. 2015 ve 2017 yılları arasında bireysel silahlanmayla ilgili 3 bin 494 olay yaşandı, 2 bin 187 kişi hayatını kaybetti.  TBMM’de bu konunun ele alınması için Meclis araştırma önergesi verdim, bu konuda önlemlerin alınması gerektiğini belirttim. AKP iktidarı böylesine önemli bir konuyu dikkate almalıdır. İktidar, ülkenin Teksas’a dönmesine göz yumamaz” dedi. 

 

Bireysel silahlanmanın zorlaştırılması için Kanun Teklifleri de verdiğini hatırlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ateşli Silahlar ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Teklifimde,  ‘Son yıllarda artarak devam eden bireysel suçlarda 'ateşli silah' kullanımı korkutucu seviyelere ulaştığını, ruhsatsız, kaçak, kayıp ve çalıntı silahlarla her gün masum insanların yaşamını kaybettiğini belirttim. Türkiye’nin silahlanmanın en kolay olduğu ülkelerden biri konumunda olan bir ülke olduğuna dikkat çektim, kanun teklifinde, internetten bile hiçbir denetim olmaksızın silah satışı yapılabildiğini vurguladım. Ayrıca, Silah ruhsatlarının verilmesinde, ‘Sağlık şartları bakımından engel bir hali bulunmamak’ ifadesini ‘’muğlak”’bir tanım olarak değerlendirdim ve bu ifadenin herhangi bir şekilde bir yönetmeliğe atıfta bulunmadığını da kaydettim. Diğer meclis araştırmaları ve kanun tekliflerimde de bu konuya gündeme getirdim. İktidar ne yazık ki bugün geldiğimiz  noktayı öngöremedi ve  sorun giderek derinleşiyor” diye konuştu. 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Türkiye’de giderek artan silahlanma eğilimi dikkate alınarak gereken tedbirler  hızla alınmalıdır. Yıllarca işlenen cinayetlerin büyük bir bölümünde kullanıldığı tespit edilen pompalı tüfeklerinde kontrolü sağlanmalıdır” dedi. 

 

Bu sürece dur denilmesi gerektiğini anlatan Gürer, “Silah özellikle eğlencelerde rast gele kullanılacak bir oyuncak değildir. En küçük ihmal bir can demektir. Açığa çıkan kayıt görüntüleri, eğlenirken silaha sarılanların ne kadar basit kullandıklarını gösteren örnekler dahi bu anlamda sorunun önemini anlatmaya yeterlidir. Aile içi şiddet, anlaşmazlıklar, hatta bir trafik kazasında ilk akla gelenin silah olması bu bağlamda bir an önce önlem almayı zorunlu kılmaktadır. Özellikle çocuklara kadar kullanımın inmesi ayrıca düşündürücü bir durumdur. Ruhsatsız silah sayısında ciddi artış olduğu ifade edilmektedir. Kaçak yollarla önemli miktarda silahlanmanın varlığının konuşulur olması dahi tehlikenin boyutu adına üzerinde durulması ve düşünülmesi gereken bir durumdur” ifadelerini kullandı. 


CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, silahlanma ve pompalı tüfek konusunun önemsenmesi gerektiğini ifade ederek verdiği kanun tekliflerinin bir an önce komisyonlarda ele alınmasını ve tüm siyasi partilerin konu üzerinde görüş birliği sağlayarak silahlanma ve rastgele pompalı tüfek ediniminin önlenmesi gerektiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER