"Evde hayat var" değil "evde sorun var"

65 Yaş üstüne uygulanan yasağın biran önce kaldırılması gerektiğini savunan CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında şunları ifade etti.

"Evde hayat var" değil "evde sorun var"

“Salgınla ilgili 65 yaş üst ve 20 yaş altına uygulama söz konusudur. 65 yaş üstü uygulaması artık terk edilmelidir. Bu şekliyle, hiçbir bilimsel tarafı yoktur. Hatta bu haliyle evde sağlığı bozulan yaşlı ve kronik hastalığı olan bu grup yeni sorunlara gebedir. Çünkü bu kadar uzun bir süre evde kalan 65 yaş üstü vatandaşlarımız kış aylarından çıktıktan beri ev hapsindedir. Güneş ışığına bağlı D vitamini eksikliği bağışıklığı da yaşlılarda zaten sorun olan kemik yapısını da olumsuz etkilemektedir.

Covid-19 hastaneleri ve diğer hastaneler şeklinde bir ayrım olmaması da bu insanların hastaneye gitmeye imtina etmesine neden olmaktadır.

65 yaş üstü için uygulama artık "evde hayat var" değil "EVDE SORUN VAR" şekline dönmüştür. EVİN İÇİ DIŞARDAN RİSKLİ HALDEDİR. Dünyada başka bir ülkede böyle nüfusun sadece belli bir kesimine yüklenmiş bir uygulama yoktur. 

Çoğu ülkede önlemler tüm nüfusa uygulanıyor.

Sokaktaki insan sayısını kısıtlamak için bazı ülkelerde kimlik numaralarının tek çift ya da kadın erkek şekilde uygulayan nadir ülkeler vardır. Sadece Sırbistan ve Bosna Hersek bizim gibi 60 yaş üstü 20 yaş altı yapmış, onu da Anayasa Mahkemesi Anayasaya aykırı bulup kaldırmıştır.

Yani sonuç olarak 65 yaş üstü ve 20 yas altı kısıtlama bu grubun sağlığını korumak için değil sokaktaki insan sayısını azaltmak için bir uygulamadır. Bu yaş grupları EKONOMİK OLARAK AKTİF OLMAYAN GRUPLAR olarak seçilmiştir. Sağlık açısından bakışa zaten 65 yaş üstü için bu kadar uzun ev hapsi tehlikelidir.

Bu açıdan bakıldığında bu durum artık bireysel hak ve özgürlüklerin belli bir grup aleyhine kısıtlanmasına girer ve Anayasamıza da aykırıdır.

Covid-19 artıyor uyarıyorum.

Öte yandan önlemleri zamanında ve etkili şekilde tüm toplumu kapsayacak şekilde almayan hükümet geçen 70 güne rağmen salgını tam olarak sınırlayamamıştır.

1 Haziran’dan itibaren ekonomik ve sosyal kaygılar öne çıkarak alınan yeni uygulama 15 Haziran’dan sonra artış da beklenmektedir.

Nasıl hem 65 yaş üstüne kısıtlamayı kaldırın hem de sağında yeni bir dalga uyarısı bir arada yapıyoruz?  Çünkü önlemler toplumun sadece bir kesimine yüklenmemelidir. Bunun bedeli sadece bir kesime ödettirilmemelidir. Zamanında tam kapsamlı etkin bir 15 günlük uygulama bizi bu noktalara getirmeyebilirdi. Sırf ekonomik boyutu nedeniyle bu yapılmadı.  Hala daha ekonomik öncelikler hatalı uygulamalara devam ettiriyor.”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER