EĞİTİMDE 'AYRIŞTIRICI VE ÖTEKİLEŞTİRİCİ' SKANDAL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, , okullardaki skandal proje ve dağıtılan kitabı Meclis gündemine taşıdı.

EĞİTİMDE 'AYRIŞTIRICI VE ÖTEKİLEŞTİRİCİ' SKANDAL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Sezai Karakoç'a ait 'Diriliş Neslinin Amentüsü' adlı kitabın okullarda dağıtılmasına sert tepki gösterdi. "Kuran'da sağcılar Allah topluluğu, solcular da şeytan topluluğu olarak vasıflandırılmıştır" gibi ifadelerin yer aldığı kitabı Meclis gündemine taşıyan Ayhan Barut, "Bilim yuvası olması gereken okullarda, çocuklarımızın iyi bir gelecek için en iyi şekilde eğitilmesini beklerken ayrıştırıcı ve ötekileştirici ifadelerle dolu, Cumhuriyet ilkelerine hakaret edilen bir kitabın dağıtılmasını kabul etmiyoruz" dedi.

EĞİTİMDE KAOSU ANLATTI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) soru önergesi sunan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "Derin bir ekonomik ve siyasi krizle boğuşan ülkemizde ne yazık ki, AKP'nin 17 yıldır ülkemizi içine sürüklediği kaos, eğitim sistemimizde de telafisi güç yaralar açmıştır. Adeta yap-boz tahtasına döndürülen eğitim sistemi, her gelen bakanla birlikte içinden çıkılmaz bir hal almıştır. İktidarın, ülkemizi Cumhuriyetimizin kuruluş ilkelerinden uzaklaştırma çabaları sonucunda, eğitimde her geçen gün gerici, ayrıştırıcı, bilimsellik ve laiklik karşıtı uygulamalarla karşı karşıya kalıyoruz" diye konuştu.

SKANDAL İFADELERİN YER ALDIĞI KİTAP OKULLARDA DAĞITILDI

İktidara yakınlığı ile bilinen Memur-Sen'e bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası'nın (Eğitim-Bir-Sen) valiliklerle bir protokol yaparak okullarda 'Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi' yürüttüğünü anlatan Barut, şunları kaydetti:
"Söz konusu bu proje kapsamında okullarda dağıtımı yapılan Sezai Karakoç'a ait 'Diriliş Neslinin Amentüsü' adlı kitap, kelimenin tam anlamıyla gericiliğin özendirilerek öğrencilere aşılanmasını amaçlarken, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerin Cumhuriyet ilkelerine düşmanca tutum sergilemelerini hedefleyip ayrıştırıcı, karalayıcı ve suçlayıcı ifadelerle doludur. Kitapta yer alan 'Kuran'da sağcılar Allah topluluğu, solcular da şeytan topluluğu olarak vasıflandırılmıştır' gibi ifadeler, 'Kuranda sağcıların uğurlu topluluk, solcuların ise uğursuz topluluk' olarak tanımlandığı gibi yalan yanlış bilgiler asla kabul edilemez. 'İlim, irfan, hikmet yolunda şuurlu gençlik' hedefiyle yürütüldüğü söylenen proje kapsamında dağıtılan bu kitapla genç beyinlerimizi çarpıtma, karalama ve ayrıştırma ifadeleriyle düşmanlaştırma gibi amaçlarla, akıl ve mantıktan uzak 'sağ-sol düşünce' gibi tanımlarla zehirliyorlar. Bu kitabın okullarda nasıl dağıtıldığını, bunlara kimin izin verdiğini, her yönüyle ötekileştirici ve gerici ifadelerle dolu bu kitabın engellenmesi için bir girişimin olup olmadığını merak ediyoruz."

"BU PROJEDEN BAKANLIĞIN HABERİ VAR MI?"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis'e soru önergesi sunan Ayhan Barut, şu sorulara yanıt verilmesini istedi:
"1- Bilim yuvası okullarda öğrencilerimizin çağın gereklerine uygun olarak eğitilmesi gerekirken bu ayrıştırıcı ve ötekileştirici projeye nasıl ve neden izin verilmiştir?
2- Milli Eğitim Bakanlığı'nın, bu projeden haberi var mıdır, bununla ilgili ne düşünmektedir, bu konuyla alakalı bir inceleme ve görüşü var mıdır?
3 -Okullarda kutlanacak resmi programların, yarışmaların ve etkinliklerin inceleme kurullarında ele alınması gerekmez mi? Bu kitabın dağıtımı nasıl gerçekleştirilmiştir?
4- Ötekileştirici ve ayrımcı ifadelerle dolu bir kitabın dağıtımını yapmak suç değil midir?
5- Kamuoyunda oluşan tepkinin ardından bu projenin sorumluları hakkında idari bir işlem yapılıp, adli bir girişimde bulunulması için ne yapmayı düşünüyorsunuz?
6- Ülkemizin ve milletimizin, özellikle geleceğimiz olan çocuklarımızın ve gençlerimizi ayrıştırıp bölme girişimlerine karşı bir tepkiniz olacak mı?"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER