Dr. Gergerlioğlu: Çiftçi üzgün, çiftçi dertli, çiftçi borçlu!

Çiftçinin durumunu konuşuyoruz; çiftçi üzgün, çiftçi dertli, çiftçi borçlu!

Dr. Gergerlioğlu: Çiftçi üzgün, çiftçi dertli, çiftçi borçlu!
Çiftçinin durumunu konuşuyoruz; çiftçi üzgün, çiftçi dertli, çiftçi borçlu!
Sayın Başkan, Değerli milletvekilleri; çiftçinin durumunu konuşuyoruz; çiftçi üzgün, çiftçi dertli, çiftçi borçlu. Çiftçi, 2017'de 85,5 milyar lira borçluymuş, 2018'de, şu anda 100 milyar lira borçlu. Çiftçi neye ihtiyaç duyar? Yakıt ve gübre fiyatlarının az olmasını ister ancak yakıt ve gübre fiyatları yüksek olduğu için gittikçe köyden uzaklaşıyor, köyden kente kaçıyor, köydeki büyük, güzel arazilerini topraklarını bırakıyor, kentte asgari ücrete mecbur kalıyor. Bu doğru bir şey değil, iyi bir yönetim yok, topraklarımızı işletemiyoruz, borçlu olduğu için de ya ürününü yarı fiyata satıyor ya da borcunu aldığı yeni krediyle kapatmaya çalışıyor. 
Çiftçi Kayıt Sistemi'ne göre 2017'de 2,5 milyon çiftçi varken şu anda 2 milyon 100 bin çiftçimiz var.
Şimdi, hayvancılık bitmiş durumda, tarım bitmiş durumda. Ben sadece muhalefet yapmayacağım, öneri de getireceğim arkadaşlar. Bakın, doğal tarım yapılabilir. Büyük arazilerimiz var; doğal tarımla, bitkisel ve hayvansal atıklardan biyogaz sistemiyle yakıt elde edilebilir, onun tortusuyla gübre elde edilebilir ama bunu nazarı itibara alan bir Tarım Bakanlığı yok maalesef. 
Biz ham fındığı satıyoruz 2 Milyar Dolar kazanıyoruz, İtalyanlar bizden fındığı alıp işleyip 12 Milyar Dolar kazanıyor!
İkincisi de, mesela fındık konusunda. Fındık çok önemli bir ürün ülkemizde; şu anda, bu sene üretici 12 liradan sattı, tüccar aldı 14,5'tan TMO'ya sattı, iki dakikada büyük kâr elde etti. Fındık üreticisi çok zor durumda ve çok üzgün. Bununla da ilgili önerilerimiz var. Bakın, iki sene önce fındık 20 liraydı, geçen sene 9 lira, bu sene 12 lira. Ancak şöyle bir önerisi var, sivil toplum örgütleri de bunu bakanlıklara sunuyor ancak kabul etmiyorlar: Devlet fındık üreticisine faizsiz kredi versin ve katma değerli ürün yetiştirilsin fındık işlenerek, fındık 20 lira olur en kısa sürede arkadaşlar. Bunun örneği nedir? Şu anda bir firma, bir İtalyan firması gelip Türkiye'den fındığımızın dörtte 1'ini alıyor, 12 milyar dolar para kazanıyor. Biz ise ham fındığımızı satıyoruz, ancak 2 milyar dolar kazanıyoruz. Tam bir sefalet tablosu, tam bir ilkellik tablosu! Teknolojiden uzak bir ülkeyiz değerli arkadaşlar. Bunu da hepimizin görmesi lazım.
AK PARTİ iktidarları hayvancılığı bitirmiştir!
Hayvancılık alanına gelirsek hayvancılık da bitmiş durumda. Bu hükûmet, AK PARTİ iktidarları hayvancılığı bitirmiştir arkadaşlar.Şu anda 2015'te 200 bin hayvan ithalatı yapılmıştır. 2016'da 500 bin, 2017'de 1 milyon 200 bin ithalat yapılmıştır. 2011-2017 arasında kara bir tablo vardır AK PARTİ için, 2,8 milyon büyükbaş ithal edilmiştir. Üretim, hayvanların yetiştirilmesi durmuştur. Alıp marketler zincirine veriyorsunuz, kendi yandaşınız marketler zincirine 28 liradan verip ona 20 liradan sattırıyorsunuz ve 3 tane markete bunu yaptırıyorsunuz. Kasaplara sunmuyorsunuz bunu. 
Burada bir rant var arkadaşlar, ithalatta ve ihracatta rant politikası var!

Tarım Bakanına da önemli bir sorumAyrıca, bakın, buradan Tarım Bakanına da önemli bir sorum var, kendisi lütfen cevaplasın. 2017'de 20 bin ton et varken Et ve Süt Kurumu depolarında, 19 bin ton ithal et alınmıştır. 2018'de 300 bin hayvan varken 33 bin ton ithal edilmiştir. Bakın, burada bir rant var arkadaşlar, ithalatta ve ihracatta rant politikası var. Bu çok açık, ortada, hepimiz bunu görüyoruz. Evet, bunun için yapıyorlar ve gübre ve mazot alanında da desteklemeler 2017'den 2018'e doğru azalmıştır. Hayvancılık ve tarım bitmiştir. Bunun için, gerçekten bu konuyu ayrıntılı 

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER