banner642

CHP’Lİ YÜCEER, YURTLARDAKİ TOPLU ZEHİRLENMELERİ BAKAN KASAPOĞLU’NA SORDU

banner641

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, yurtlarda yaşanan toplu zehirlenme vakalarını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na sordu. Dr. Yüceer, “KYK yurtlarında yaşanan sorunların önlenmesi amacıyla Bakanlığınız tarafından önlem alınmış mıdır? Alındıysa bu önlemler nelerdir?” dedi.

Vekil Haberleri 28.11.2022, 10:28
CHP’Lİ YÜCEER, YURTLARDAKİ TOPLU ZEHİRLENMELERİ BAKAN KASAPOĞLU’NA SORDU

CHP PM Üyesi, Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne (KYK) bağlı yurtlarda meydana gelen toplu zehirlenme vakalarını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na sordu.

Yurtlarda, sağlıklı ve hijyenik yemek sorunu yaşandığını vurgulayan Dr. Yüceer, “Son günlerde çok sayıda KYK yurdunda zehirlenme vakaları meydana gelmektedir. Farklı illerdeki yurtlarda yaşanan toplu zehirlenme vakaları basına da yansımıştır. Bu haberler durumun önemini ortaya koymaktadır. Gümüşhane’nin Torul ilçesinde Hacı Şaban Cengiz KYK Erkek Öğrenci Yurdu’nda 40, Tunceli Anadolu Kız Öğrenci Yurdu’nda 12, Ardahan'da 8, Karabük'te 35 öğrenci ve İstanbul KYK İyimaya Kasım yurdunda çok sayıda öğrenci yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırılmıştır. Öte yandan Şırnak Üniversitesi yerleşkesindeki Cezeri Kız Öğrenci Yurdu’nda ilaçlama sonrası 76 öğrenci, karın ağrısı ve kusma şikayetleri üzerine zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılmıştır” dedi.

SAYIŞTAY RAPORLARINI HATIRLATTI

Dr. Yüceer, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Sayıştay'ın 2021 yılı raporunda da öğrenci yurtlarındaki işletmelerin bazılarında kantin mallarındaki kâr oranlarının mevzuata aykırı olduğu, bakanlığın ise herhangi bir işlem uygulamadığı belirtilmektedir. Öte yandan belgeli aşçı çalıştırılmadığı tespit edilmiştir. Yemek ve tatlı yapımında paket et ve tavuk suyu kullanılması, gıda maddelerinin kurumca tespit edilen fiyat, gramaj ve türde satılmaması, işleticinin zaruri masraflarını ödememeyi alışkanlık haline getirmesi, taahhüt etmesine rağmen onaylı ustalık belgesine haiz aşçı çalıştırmaması vb. durumlar Sayıştay tarafından tespit edilmesine rağmen sözleşme hükümlerine göre karşılık gelen cezai müeyyidelerin uygulanmadığı, söz konusu durumlara ilişkin yurt ve il müdürlükleri tarafından uygulanmak istenen cezaların genel müdürlük makamı tarafından kaldırıldığı görülmüştür.”

CHP’li Yüceer’in Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

KYK yurtlarında yaşanan sorunların önlenmesi amacıyla Bakanlığınız tarafından önlem alınmış mıdır? Alındıysa bu önlemler nelerdir?
KYK yurtlarında meydana gelen gıda zehirlenmelerine ilişkin Bakanlığınız tarafından bir soruşturma açılmış mıdır? Açıldıysa sonucu nedir, açılmadıysa açılacak mıdır?
Son 5 yıl içerisinde yıllara göre belirtmek üzere kaç gıda zehirlenmesi vakası yaşanmıştır?
KYK yurtlarında öğrencilere ücretsiz, sağlıklı ve hijyenik yemek verilmesine ilişkin Bakanlığınız tarafından yapılan bir çalışma var mıdır? Varsa hangi aşamadadır?
Öğrenci yurtlarındaki işletmelere kesilen cezaların genel müdürlük makamı tarafından kaldırılmasının sebebi nedir?
Sayıştay’ın tespit ettiği sorunların çözümüne yönelik tedbirler alınmış mıdır? Alındıysa bu tedbirler nelerdir?

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.