CHP’li Yıldız çiftçinin derdini gündeme taşıdı

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Sökeli çiftçinin sorununu gündeme getirdi. CHP’li Yıldız, “Cumhurbaşkanı buğday fiyatını 5 Haziran’da açıkladı, Söke TMO buğday alım sahasını 9 Haziran’da açtı ve buğdayı 7 liradan aldı” ifadelerini kullandı.

Vekil Haberleri 30.07.2022, 11:36
CHP’li Yıldız çiftçinin derdini gündeme taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, yazılı bir basın açıklaması yaparak, Sökeli buğday üreticisinin sorununu gündeme taşıdı. CHP’li Yıldız, “Söke ovasında bu yıl yaklaşık 100 bin dekar alanda buğday üretimi yapıldı. Buğday hasadı Mayıs ayı sonunda başladı. Sayın Cumhurbaşkanı ise 5 Haziran’da fiyat açıklamasında bulundu. Söke TMO buğday alım sahasını 9 Haziran’da açtı ve buğdayı 7 liradan aldı” dedi.


CHP’li Yıldız, “Bu tarihte Söke ovasında buğdayın yüzde 80’i hasat edilmişti. Üreticilerimiz, TMO açık olmadığı için ürününü tüccara satmak zorunda kaldı ve 6 lira 40 kuruş lira civarında sattı. Yani Söke TMO’nun açılmaması çiftçinin ürününde 60 kuruş düşük fiyata satmak zorunda kaldı” ifadelerini kullandı.


Üreticinin mağduriyetinin giderilmesi gerektiğinin altını çizen CHP’li Yıldız, “Sökeli çiftçilerimizin bu mağduriyetini gidermelisiniz. Ayrıca tüccara ürününü satan çiftçiye de prim desteği vermeniz gerekmektedir” sözlerini kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?