22 Mart 2019, Cuma

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP'Lİ VECDİ GÜNDOĞDU:KIRKLARELİNDE İÇME VE KULLANMA SU KAYNAKLARI HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR MU?

CHP'Lİ VECDİ GÜNDOĞDU:KIRKLARELİNDE İÇME VE KULLANMA SU KAYNAKLARI HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR MU?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

                                                                                                 Vecdi Gündoğdu

                                                                                                 Kırklareli Milletvekili

                                                                                                 Çevre Komisyonu Üyesi

 

Ülkemizin dört bir yanında plansız ve çarpık sanayileşme sonucu yaşam alanlarımız ve sağlığımız tehdit altındadır.

 Yaşamın sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için olmazsa olmazlarımız; su, hava ve toprak her geçen gün daha fazla kirlenmektedir.

 Kirlenen su, hava ve toprak artık doğanın dengesini bozmakta, bozulan çevre dengesi ise; insanların tedavisi mümkün olmayan hastalıklarla karşı karşıya kalmasına neden olmakta, yaşam süresini kısaltmaktadır.

Son yıllarda ülkemizdeki çevresel tahribatın yoğunlaşması nedeniyle çağımızın ölümcül hastalıklarından olan kanser vakalarındaki artışın ve artışın da özellikle belirli bölge ve şehirlerde yoğunlaşıyor olması yaşamsal tehdit oluşturmaktadır.

Bu doğrultuda;

 

  1. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmış, yaptırılmış, koordine edilmiş veya devam eden “Antalya, Tekirdağ, Kocaeli, Edirne, Kırklareli İllerinde Çevresel Faktörlerin Sağlık Üzerine Etkileri” hakkında bir araştırma var mıdır, varsa sonuçları nelerdir, sonuçları üzerinde gerekli tedbirler alınmış mıdır, araştırma yok ise böyle bir araştırma yaptıracak mısınız?

 

  1. İlimiz Kırklareli’nde; Bakanlığınız veya İl Halk Sağlığı Müdürlüğünce içme ve kullanma suyu ölçümlerinde Arsenik-Krom-Nitrat oranı tespit edilmiş midir, edildi ise oranlar nelerdir, belirlenen oranların, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliği’ne göre sınır parametresinin üzerinde olduğu herhangi bir zamanda tespit edilmiş midir, edildi ise nerede, hangi tedbirler alınmıştır?
yukarı çık