19 Mart 2019, Salı

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP'Lİ VECDİ GÜNDOĞDU:ÇEVRE TAHRİBATI KANSER HASTALIĞINI EN FAZLA HANGİ İLLERİMİZDE TETİKLİYOR ?

CHP'Lİ VECDİ GÜNDOĞDU:ÇEVRE TAHRİBATI KANSER HASTALIĞINI EN FAZLA HANGİ İLLERİMİZDE TETİKLİYOR ?

                                   TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

                                                                                                 Vecdi Gündoğdu

                                                                                                 Kırklareli Milletvekili

                                                                                                 Çevre Komisyonu Üyesi

 

Ülkemizin dört bir yanında plansız ve çarpık sanayileşme sonucu yaşam alanlarımız ve sağlığımız tehdit altındadır.

 Yaşamın sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için olmazsa olmazlarımız; su, hava ve toprak her geçen gün daha fazla kirlenmektedir.

 Kirlenen su, hava ve toprak artık doğanın dengesini bozmakta, bozulan çevre dengesi ise; insanların tedavisi mümkün olmayan hastalıklarla karşı karşıya kalmasını neden olmakta, yaşam süresini kısaltmaktadır.

Son yıllarda ülkemizdeki çevresel tahribatın yoğunlaşması nedeniyle çağımızın ölümcül hastalıklarından olan kanser vakalarındaki artışın ve artışın da özellikle belirli bölge ve şehirlerde yoğunlaşıyor olması yaşamsal tehdit oluşturmaktadır.

Bu doğrultuda;

  1. 81 ilimizde, illere göre ve yıllara göre son 10 yılda (2008-2018) tespit edilen kanser hastası sayısı ne kadardır, yıllara göre kaç vatandaşımız kanser hastalığından dolayı yaşamını kaybetmiştir, son 10 yılda en çok kanser hastası hangi 3 ilimizde tespit edilmiştir, çevresel faktörler nedeniyle artan hastalıkların önlenmesi için hangi tedbirleri aldınız ve alacaksınız?

 

  1. Halk sağlığının koruyucusu olarak Bakanlığınızın; Kırklareli’nde yetiştirilen gıdalarda ve sularda çevresel kirleticilerin belirlenmesi ve canlı sağlığına etkileri konusunda çalışmalarınız var mıdır, var ise sonuçları nelerdir, yok ise Bakanlık olarak böyle bir çalışma yapacak mısınız veya yaptıracak mısınız?
yukarı çık