CHP’Lİ TAŞCIER: “MİLLET BAHÇESİ OLDU RANT BAHÇESİ”

banner598

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gamze Taşcıer, Ankara’da Atatürk Kültür Merkezi’nin bulunduğu alanda inşa edilen Millet Bahçesi’nin ikinci etabı için de gizli ihale yapıldığının ortaya çıkması üzerine konuyu TBMM gündemine taşıdı

Vekil Haberleri 10.02.2022, 14:18
CHP’Lİ TAŞCIER: “MİLLET BAHÇESİ OLDU RANT BAHÇESİ”

İhalenin Kamu İhale Kanunu’nda yer alan doğal afetler ve olağanüstü durumlarda yapılması öngörülen 21b maddesine dayanarak pazarlık usulüyle yapılmasını eleştiren Taşcıer, “Millet Bahçeleri Rant Bahçeleri halini almış durumda. Halkın parasını birilerinin cebine koyarken usulüne dahi uydurmaya gerek görmüyorlar.” dedi.

“21B MADDESİ AKP’NİN YANDAŞA KAYNAK AKTARMA ARACI”

Kamu İhale Kurumu tarafından sonucu bugün açıklanan ve 5 Ekim 2021’de yapıldığı öğrenilen “Ankara Atatürk Kültür Merkezi (AKM) 2 Etap Millet Bahçesi ile Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatılar İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi” ihalesinin açık usul yerine idarece belirlenen firmaların davet edildiği pazarlık usulüyle yapıldığı anlaşıldı. Kamu İhale Kanunu’nunda, doğal afet, salgın hastalık, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmedik olağanüstü durumları kapsayan 21b maddesine göre kapalı olarak düzenlenen ihaleyi 84 milyon 250 bin TL ile kazanan Yapı ve Yapı şirketi ile sözleşmenin 18 Ekim’de imzalandığı ortaya çıktı. Sözleşmeye göre 16 Ocak 2022’de tamamlanması öngörülen ihalenin Kamu İhale Kurumu tarafından işin bitmesinin ardından bugün kamuoyu ile paylaşılması ise dikkat çekti. Konuyu Meclis gündemine taşıyan Taşcıer, “21b maddesi, AKP’nin yandaşlarına kaynak aktarma aracı olarak kullanılıyor. Yalnızca doğal afetler, can ve mal kaybı riski olan olağanüstü durumlarda tercih edilebilen bu maddeyi AKP iktidarı bu maksat dışında her yol için kullanıyor.” ifadelerini kullandı.

“HANGİ OLAĞANÜSTÜ DURUM OLUŞTU DA PAZARLIK USULÜ UYGULANDI?”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Taşcıer, ihalenin hangi dayanağa göre 21b maddesine göre düzenlendiğini ve maddede yer alan hangi olağanüstü durumun var olduğunu sordu. “Ankara Atatürk Kültür Merkezi alanına yapılan Millet Bahçesi projesi için henüz kamuoyu ile paylaşılmayan başka ihaleler de yapılmış mıdır?” diye de soran Taşcıer, “Sadece belirlenen firmaların davet edildiği ve kapalı olarak görülen bu ihaleler neyi içeriyor hiçbir bilgimiz yok çünkü kamuoyundan gizleniyor. Bu projenin ilk etabı da gizli bir şekilde kapalı kapılar ardında yapılmıştı. Ayrıca sadece bu da değil, ihale açık yapılmadığı ve rekabet oluşmadığı için kamu zararı da ortaya çıkıyor. Yani hem bizim paralarımız bir avuç yandaşa aktarılıyor hem de kamu bile istene zarara uğratılıyor.” ifadelerini kullandı. Millet Bahçesi ihalelerinin 21b maddesine dayandırılarak yapılmasının bilinçli olduğunu belirten Taşcıer, “Çünkü Millet Bahçeleri Rant Bahçeleri halini almış durumda. Halkın parasını birilerinin cebine koyarken usulüne dahi uydurmaya gerek görmüyorlar. Tam bir soygun düzeniyle karşı karşıyayız. Bu usulsüzlüklerin hepsinin hesabı mutlaka sorulacak.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?