23 Haziran 2018, Cumartesi

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

CHP'Lİ TANRIKULU ŞUBAT 2018 TÜRKİYE’DE İNSAN HAK İHLALLERİ RAPORU YAYINLADI

CHP'Lİ TANRIKULU ŞUBAT 2018 TÜRKİYE’DE İNSAN HAK İHLALLERİ RAPORU YAYINLADI

Türkiye’de başta yaşam hakkı olmak üzere temel insan haklarına yönelik ihlaller 2018 yılının Şubat ayında da devam etti. Özellikle 20 Ocak 2018 tarihinde başlatılan Afrin operasyonuna tepki gösteren yüzlerce sosyal medya kullanıcısı, siyasetçi veya gazetecinin gözaltına alındığı Şubat ayında karakollarda ve cezaevlerinde yoğun halk ihlalleri de yaşanmıştır.

Toplu gösteri ve yürüyüş hakkının OHAL gerekçesiyle sistematik olarak yasaklanarak ihlal edildiği Şubat ayında ifade özgürlüğü kısıtlaması ise eşi benzeri görülmemiş bir boyuta taşınmış, sosyal medya kullanıcıları sırf savaşa karşı çıktıkları için bile gözaltına alınarak tutuklanmıştır.

Öte yandan daha önce gerçekleşmiş olan ihlallerle ilgili devam eden yargı sürecinin ihlalciler lehine yavaşlığı, bu davaların sürekli ertelenmesi de ayrıca not edilmesi gereken konulardan biridir.

AKP iktidarının hak ihlallerini sürdürdüğünü söylemek gelinen noktada yetersiz kalmaktadır. Doğru ifade, halk ihlallerinin korkunç düzeyde artmış olduğudur.

 

 Aşağıda göreceğiniz üzere, insan hakları örgütlerinin temel hak ihlallerine ilişkin verileri, ihlallerle ilgili yürütülen yargısal gelişmelerin seyrini ve sonuçları, bu korkunç tablonun özeti mahiyetindedir.

 

Saygılarımla,

Av.Dr.M. Sezgin Tanrıkulu

İstanbul Milletvekili

Haber Videosu


yukarı çık