21 Mayıs 2018, Pazartesi

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

CHP'li Tanrıkulu Sordu : Meslek Ahlakı Kuralları Bundan Sonra Nasıl Belirlenecek?

CHP'li Tanrıkulu Sordu : Meslek Ahlakı Kuralları Bundan Sonra Nasıl Belirlenecek?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 

 

Dr. M. Sezgin TANRIKULU 

İstanbul Milletvekili 

 

 

 

 

Türk Tabipleri Birliği yöneticilerinin gözaltına alınmasından sonra, “Türk” adının bu birliklerden kaldırılacağı açıklanmış,  akabinde ise Başbakanlığın harekete geçerek meslek ve oda birliklerine yönelik yeni yasal çalışma başlattığı haberleri basına yansımıştır. 

 

Adlarında Türk ve Türkiye olan 40'a yakın meslek ve oda birliği bulunduğu ve meslek kollarında tek birlik olamayacağı, aynı meslek kolunda birden fazla birlik olabileceği yine basına yansıyan haberler arasındadır.

 

Bu bağlamda;

 

1.Bugüne kadar Odalar, Barolar, Birlikler olmak üzere meslek örgütleri tarafından belirlenen meslek kuralları, meslek ahlakı kuralları bundan sonra nasıl belirlenecektir? 

2.Birden fazla meslek örgütünün farklı kurallar benimsemesi durumunda, vatandaşlara nasıl hizmet verilecektir?

 

3.Bir meslek örgütü tarafından “meslek ahlakı kurallarına uymadığı” gerekçesiyle çalışması engellenen bir kişi, diğer meslek örgütüne kaydolup çalışmaya devam etmek isterse nasıl bir yol izlenecektir?

 

4.Avukatlık, hekimlik gibi insanlarla yüz yüze çalışmayı gerektiren işlerde meslek mensupları nasıl denetlenecektir? Denetimde standardizasyon nasıl sağlanacaktır?

yukarı çık