23 Mart 2019, Cumartesi

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP'li Tanrıkulu: BEDK diye bir kurul görev yapmakta mıdır?

CHP'li Tanrıkulu: BEDK diye bir kurul görev yapmakta mıdır?

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın cevaplaması istemi ile soru önergesi verdi. Soru önergesinin detayları şöyle;

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

 

 

 

            Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay tarafından Anayasa'nın 98'inci ve İçtüzüğün 96'ncı ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

                                                                                               Dr.M. Sezgin TANRIKULU

            İstanbul Milletvekili

 

 

Bilindiği üzere, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, 2003 yılında TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yürürlüğe girmiştir. Bu Kanunun 14. maddesine göre, bilgi edinme başvurularına ilişkin itirazları karara bağlamak üzere Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu (BEDK) oluşturulmuştur. Son iki aydır, yurttaşlar BEDK'ye yapmış oldukları itirazların akıbeti hakkında bilgi alamadıkları ve itirazların neticelerine dair kendilerine herhangi bir tebligat yapılmadığından yakınmaktadır.

 

            Bu bağlamda,

 

1-      BEDK diye bir kurul görev yapmakta mıdır?

 

2-      Bilgi edinme hakkına ilişkin olarak son bir yıl içerisinde kaç başvuru yapılmıştır?

 

3-       Bilgi edinme hakkına ilişkin yanıt vermeyen sorumlular hakkında soruşturma açılacak mıdır?

 

4-       Bu başvuruların kaçına yanıt verilmiştir? Yanıt verilmeyen başvuru sayısı kaçtır?

 

5-      Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'ne geçtikten sonra, eskiden Başbakanlığa bağlı olan BEDK, şu anda hangi kurum bünyesinde teşekkül ettirilmiştir?

6-       Kurulun iletişim adresi nedir?

 

7-      BEDK, yeniden teşekkül ettirilmemiş ise yurttaşlar, bilgi edinme hakkına ilişkin yapacakları itirazları, hangi kuruma iletecektir?

 

8-       Şayet BEDK'nin iletişim adresi değişmiş ve yurttaşların itirazları, BEDK'nin eski adresine teslim edilmiş ise yurttaşların yaşayacağı hak kayıpları ne şekilde giderilecektir?

 

9-      Kurulun mevcut durumu ve bilgi edinme hakkına ilişkin olarak, kamuoyuna neden bilgilendirici bir açıklama yapılmamaktadır?

yukarı çık