CHP’Lİ TANAL’DAN AKP/MHP’Lİ VEKİLLERE: ESERİNİZLE GURUR DUYUN!

Türkiye’nin havası en kirli ili Düzce oldu. CHP’li Tanal, “Düzce’nin hava kirliliği sorunu var” dediği ve kanun teklifi sunduğu için kendisini hedef alan AKP’li ve MHP’li vekillere “Eserinizle gurur duyun!” diyerek tepki gösterdi.

CHP’Lİ TANAL’DAN AKP/MHP’Lİ VEKİLLERE: ESERİNİZLE GURUR DUYUN!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sürekli İzleme Merkezi verilerine göre Türkiye’de havası en kirli kentin Düzce olduğu açıklandı.
 

Şehrin hava kirliliği durumu kırmızı alarm vermeye başlarken, daha önce Meclis’te Düzce’nin hava kirliliği sorununu gündeme getirdiği ve 2 dönemdir üst üste kanun teklifi sunduğu için AKP’li ve MHP’li vekillerin hedefi haline gelen CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, isyanını sosyal medya üzerinden dile getirdi.

ESERİNİZLE GURUR DUYUN DÜZCE’NİN AKP’Lİ VE MHP’Lİ VEKİLLERİ!

Cumhur İttifakı olarak doğalgaz çalışmalarıyla Düzce’de hava kirliliğini alt sınıra indirdiklerini savunan MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz ile arasındaki tartışmaya ilişkin haberin linkini Twitter’dan paylaşan Tanal, “Eserinizle gurur duyun Düzce’nin AKP’li/MHP’li vekilleri! Bakanlığın ölçümlerine göre havası en kirli il Düzce oldu. ‘Düzce’nin hava kirliliği sorunu var’ dediğimde, çözüm amaçlı kanun teklifi sunduğumda beni hedef aldınız. Keşke dinleseydiniz. Kendinizi inkar edercesine Düzce'de hava kirliliğinin risk teşkil etmediğini savundunuz. Kanun teklifime destek verseydiniz bugün Düzce'yle ilgili bu olumsuz haber başlıklarını okumamış olurduk. Düzceli hemşerilerim, Cumhur Koalisyonu'nun size faydası yok, zararı var” ifadelerini kullandı.

İKİ DÖNEMDİR ÜST ÜSTE DÜZCE İÇİN KANUN TEKLİFİ VERİYOR

‘Düzce’nin Fahri Milletvekili’ olarak bilinen CHP’li Mahmut Tanal’ın TBMM’nin 26. Yasama Dönemi’nde sunduğu ve 27. Dönem’de yenilediği kanun teklifiyle giderek büyüyen bir çevre tehdidine dönüşen Düzce’deki hava kirliliğinin önlenmesi amaçlanıyor. Buna göre, Düzce ili sınırları dahilinde doğalgaz kullanımının teşviki ve yaygınlaştırılması amacıyla doğalgaz aboneliği verilecek konut ve işyeri sahiplerinin yapacakları abonelik ve tesisat kurulum işlemleri dolayısıyla ortaya çıkacak maliyetlerde yüzde 50 devlet desteği ve metreküp birim fiyatı üzerinden yüzde 40 indirimli gaz satışı sağlanacak. Düzce ve ilçelerindeki yeşil kart sahibi kişilere ayni yardım olarak sunulan yakıt yardımları, doğalgaz yardımı şeklinde yapılacak. Düzce genelinde katı yakıt ile sıvı yakıtların kullanımına sınırlama getirilecek.

MHP’Lİ VEKİL, CHP’Lİ TANAL’I BÖYLE HEDEF ALMIŞTI
 

Tanal, geçtiğimiz yıl TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Düzce’nin hava kirliliği sorunu olduğunu belirterek, 2 dönemdir komisyonda bekletilen kanun teklifi için AKP ve MHP’den destek talep etmişti. Tanal’a cevap veren MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, daha önce hava kirliliği konusunda Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesini inkar edercesine Düzce’de hava kirliliği tehdidinin bulunmadığını savunarak, “Son dönemde yapılan doğal gaz çalışmalarıyla hava kirliliği alt sınırlara indirildi ve daha da indirilmesi, daha yaşanabilir hâle gelmesi için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Onun haricinde söyledikleriniz tamamen bir kurgu ve bilmiyorsunuz, tanımıyorsunuz Düzce halkını” demişti. Araya giren CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Yılmaz’a “Valla çok iyi tanıyoruz” şeklinde cevap verirken, MHP’li vekil, “O yüzden çok yanlış ifadeler kullanıyorsunuz” diyerek sözlerini tamamlamıştı.
 

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’ın kentte hava kirliliğinin risk teşkil edilmediği yönündeki savunmasını hayretle karşılayan CHP’li vekil Mahmut Tanal, hava kirliliğini önleme maksatlı, Düzcelilerin doğalgazı ucuz teminine ilişkin verdiği kanun teklifinin tozlu raflara kaldırıldığını anlatmıştı.

TANAL: VATANDAŞIMIZA BİR İYİLİK YAPALIM

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, AKP Düzce Milletvekili Fahri Çakır’ın başkan vekili olduğu Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nun 20 Ekim 2020 tarihli toplantısında da Düzce’de doğalgaz kullanımını yaygınlaştırmayı, hava kirliliğini önlemeyi hedefleyen kanun teklifinin, görüşülmekte olan Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’yle birleştirilmesini talep etmişti.
 

Hava kirliliğinin esir aldığı Düzce’nin özel durumu nedeniyle hazırladığı kanun teklifinin komisyonda bekletildiğini hatırlatan Tanal, Komsiyon Başkan Vekili ve Düzce Milletvekili Fahri Çakır’a seslenerek, “Sayın Fahri Bey, siz Düzce milletvekilisiniz. Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili bu kanun teklifini vermiş ve bunu kanunlaştırmak istemiyorsanız lütfen siz imza atın, ben geri çekeyim, bunun iyiliği size ait olsun, bunun sevabı size ait olsun, vatandaşımıza bir iyilik yapalım. Yani benim bu kanun teklifimi de mevcut olan bu tekliflerle birleştirmenizi talep ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

DÜZCE’YE ATIK LASTİK YAKMA TESİSİ İDDİASI…
 

CHP’li Mahmut Tanal, Düzce’de atık lastik yakma tesisi kurulacağı yönündeki iddialar nedeniyle de Düzce’nin AKP’li ve MHP’li vekilleriyle karşı karşıya gelmişti.

İktidarın hazırladığı kanun teklifinde ‘petrol türevi olan atık lastiklerin yakılarak elde edilen ürünün ‘Yenilenebilir Enerji’ kategorisine sokulmasını eleştiren Tanal, teklifle ayrıca hava kirliliğinin zirveye ulaştığı Düzce’de atık lastik yakma tesislerinin önünün açılacağını belirtmişti. Tanal, Düzce’de çevre ve insan sağlığının tehlikeye atılacağını kaydetmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER