17 Ekim 2018, Çarşamba

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP'li Sezgin Tanrıkulu:Kamu kurumlarında işe alınmada diploma kontrolü hangi birim tarafından gerçekleştirilmektedir?

CHP'li Sezgin Tanrıkulu:Kamu kurumlarında işe alınmada diploma kontrolü hangi birim tarafından gerçekleştirilmektedir?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 

Dr. M. Sezgin TANRIKULU

İstanbul Milletvekili

 

 

Bazı öğretmenlerin sahte diploma ile görev yaptığının fark edilmesi üzerine soruşturma başlatıldığı haberleri basına yansımıştır. Sahte diploma skandalinin ortaya çıkmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı'nın emekliliği gelmiş öğretmenler de dahil olmak üzere tüm öğretmenlere genelge ile diplomaları getirmeleri talimatı verdiği iddia edilmiştir.

 

Bu bağlamda;

1.    2003-2018 tarihleri arasında yıllar itibariyle Sahte diploma ile görev yaptığı tespit edilen öğretmen sayısı nedir?

2.     2003-2018 tarihleri arasında yıllar itibariyle Sahte diploma ile görev yaptığı tespit edilen siyasetçi ve üst düzeyde görev yapmış kişiler var mıdır? Varsa bunlar kimlerdir?

3.     Bu öğretmenler hakkında yürütülen soruşturmanın güncel akıbeti nedir? Bu öğretmenler sahte diplomaları kim veya kimlerden temin etmişlerdir?

4.    Milli Eğitim Bakanlığı'nın sahte diploma skandalinin ardından tüm öğretmenlerin diplomalarının sahteliğinin kontrol edilmesi için genelge gönderdiği iddiası doğru mudur?

5.    Kamu kurumlarında işe alınmada diploma kontrolü hangi birim tarafından gerçekleştirilmektedir?

6.     Bu kontroller hangi usullerle gerçekleştirilmektedir? Elektronik sistem üzerinden kontrol yapılmakta mıdır?

7.    2003-2018 tarihleri arasında yıllar itibariyle Bakanlıklara bağlı kurum ve kuruluşlarda sahte diplomayla çalıştıkları tespit edilen personel bulunmakta mıdır?

8.     Bulunmakta ise, ilgili personeller hangi Bakanlıklarda ve Bakanlıklara bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışmışlardır? Bu personellerin ilişikleri kesilmiş midir?

9.    2003-2018 tarihleri arasında yıllar itibariyle Türkiye genelinde Sahte diploma ile görev yaptığı tespit edilen sayısı nedir? İllere, kurumlara ve branşlarına göre dağılımı nedir?

 

 

yukarı çık