20 Şubat 2019, Çarşamba

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP'li Sezgin Tanrıkulu Cezaevinde Yaşamını Yitiren Kadını Bakana Sordu

CHP'li Sezgin Tanrıkulu Cezaevinde Yaşamını Yitiren Kadını Bakana Sordu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 30 yaşındaki söz konusu kişinin hayatını kaybetmesinden sorumlu personel hakkında herhangi bir yasal veya idari işlem başlatılmış mıdır? Sordu. Tanrıkulu, Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL’ün yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sundu.
 

CHP 30 yaşındaki Nesrin Gençosman’ın cezaevinde zatürre hastalığına yakalandığı ve cezaevi yönetimine başvurduğu halde dört gün sonra revire çıkarıldığı iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

 CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 30 yaşındaki söz konusu kişinin hayatını kaybetmesinden sorumlu personel hakkında herhangi bir yasal veya idari işlem başlatılmış mıdır? Sordu. Tanrıkulu, Adalet Bakanı  Abdulhamit GÜL’ün yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

iki ay önce Ordu’da tutuklanan 30 yaşındaki Nesrin Gençosman, cezaevinde zatürre hastalığına yakalanmış ancak başvurusundan dört gün sonra revire çıkarılmıştır. Yine iddialara göre, hafta sonu olduğu gerekçesiyle kendisine ilaçları verilmemiş, yakınlarının başvurusu üzerine hastaneye sevk edileceği ifade edilmiş, fakat Gençosman hastaneye götürülmeden, koğuşunda fenalaşarak komaya girmiş ve bir hafta kadar sonra da hayatını kaybetmiştir. 

ü  -30 yaşındaki Nesrin Gençosman’ın cezaevinde zatürre hastalığına yakalandığı ve cezaevi yönetimine başvurduğu halde dört gün sonra revire çıkarıldığı iddiası doğru mudur?

ü  -Gençosman’a ilaçlarının araya hafta sonu girdiği için verilmediği iddiası doğru mudur?

ü  -Nesrin Gençosman’ın acilen hastaneye kaldırılması gerektiği ortadayken, hangi gerekçeyle hastane sevki yapılmamıştır?

ü  -Gençosman’a ilaçlarının verilmemesinden, hastaneye sevk edilmemesinden ve hakkında kesinleşmiş bir hüküm bulunmayan 30 yaşındaki söz konusu kişinin hayatını kaybetmesinden sorumlu personel hakkında herhangi bir yasal veya idari işlem başlatılmış mıdır?

ü  Hasta mahpusların teşhis ve tedavilerinin özellikle aksatıldığı iddiaları doğru mudur? İddia doğru değilse, bu sorunun çözümü için daha aktif çalışacak sağlık birimlerinin görevlendirilmesi veya devreye konması konusunda herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

CHP'li Sezgin Tanrıkulu'ndan Çocuk İstismarına DUR Demek İçin Kanun Teklifi CHP'li Sezgin Tanrıkulu'ndan Çocuk İstismarına DUR Demek İçin Kanun Teklifi

yukarı çık