CHP’li Purçu; “2023 yılı bütçesi 20 yıllık AKP iktidarının son bütçesidir!”

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu; bugün TBMM Genel Kurul’unda görüşülecek olan 2023 yılı bütçe kanun teklifi hakkında yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Vekil Haberleri 05.12.2022, 12:26
CHP’li Purçu; “2023 yılı bütçesi 20 yıllık AKP iktidarının son bütçesidir!”

Yaptığı açıklamada 2023 yılı bütçesinin 20 yıllık AKP iktidarının ve tek adam rejiminin son bütçesi olduğuna vurgu yapan CHP’li Purçu; bu bütçenin enkaz bütçesi olduğunu söyledi.

2023 Bütçesi Tek Adam Rejimin Son Bütçesi

CHP İzmir Milletvekili. Özcan Purçu bütçeye ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu bütçe AKP iktidarının son bütçesidir. Bir AKP klasiği ile karşı karşıyayız. Bu bütçe yoksulluğun daha da derinleştiği, gelir dağılımının daha da bozulduğu, yatırım harcamalarının daha da kısıldığı bir yokluk ve yoksulluk bütçesidir.

Bu bütçede; iş bulmaktan ümidini yitiren gençler, yatağa aç giren çocuklar; okulda beslenemeyen ve barınamayan öğrenciler, cinayetlere kurban giden kadınlar, iş cinayetlerinin fıtrat olarak görüldüğü madenciler, sürekli vaatlerle oyalanan emeklilikte yaşa takılanlar, atama beklemekten yıllarını çürüten öğretmenler yoktur.”

.

2023 Yılı Bütçesinde Ekonomik Kriz Hayalet oldu.

Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin bütçe kapanış konuşmasında yer alan “Enflasyonda en yüksek değerler görüldü. Bundan sonra da sayısal olarak aşağı yönlü bir enflasyonu ve oranları hep birlikte yaşayacağız” sözlerini hatırlatan Purçu açıklamasını “Bugün açıklanan enflasyon oranı da alınan talimatla düşürüldü. Artık TUİK emir eri oldu; sokağa göre değil, talimata göre enflasyon açıklar oldu.” sözleriyle sürdürdü. 

Bütçe ile Vergilerle Halkın Sırtına Binilerek Seçim Bütçesi Yaratılıyor

Purçu değerlendirmesinde şu görüşlere yer verdi:

“2023 yılı bütçesinde 4,5 trilyon liralık gider; 3,8 trilyonluk gelir söz konusu iken; 659 milyar TL açık öngörülmekte; 565 milyar TL faiz ödemesi olacağı belirtilmektedir. Geçtiğimiz yıl 1 trilyon 250 bin TL olarak öngörülen vergi geliri bu sene 3,8 trilyona çıkartılarak tam 3 kat artış gerçekleştirilmiştir. Anlaşılan o ki yine yük vatandaşın sırtına binecektir. Maliyetler artıyor, vergi oranları artıyor, kira artıyor, gıda fiyatları artıyor hükümete göre enflasyon düşüyor, sözüm ona faiz indiriliyor. Bunun mantıkla akılla ve bilimle açıklanır bir yanı yoktur. 

Öte yandan bütçede gider kaleminin 2,7 milyar TL’sinin tüketim kalemlerinden alınması öngörülmektedir. Bu da dar gelirli vatandaşın sırtından toplanacak vergidir.

AKP iktidarı ezilen yurttaşı görmek, onun sorunlarına çözüm üretecek bütçe yapmak yerine; Saray bütçesi yapmış; yine vatandaşı ekonomik buhran ile baş başa bırakarak seçim bütçesi yaratmıştır. Bu faturayı yine vatandaş ödeyecektir.

2023 Yılı Bütçesi “SON İFLAS” Bütçesi

Bu bütçe AKP hükümetinin son iflas bütçesidir. Batan ekonomide; adaletsiz vergiler öngörülmekte, verilen hazine garantili ihalelerle gençlerimizin ümidi; çocuklarımızın geleceği çalınmaktadır. 

3500 TL’ye mahkûm edilen emeklilerimiz; 5500 TL ile ailesini geçindirmeye çalışan iççilerimiz varken; her 5 kişiden bir sosyal yardımlarla ayakta durabiliyorken; bu bütçe sadece Saraya israf imkânı sunan bir bütçedir.

Yoksulluk sınırının 25 bin TL; açlık sınırının 8,6 bin TL olduğu ülkemizde; insanları sefalete mahkûm eden, Bakan Yanık’ın övünerek açıkladığı 4,3 milyon haneye yardımın yapıldığı bir anlayışta; yokluk, yoksunluk halka reva görülmektedir.

Bütçeden sadece 54 Milyar TL ayrılan çiftçi artık tarlasına gübre atamamakta iken; 5 yandaş müteahhidine dolar bazında, euro bazında köprü, otoyol, şehir hastanelerinin garantileri üzerinden 102 milyar TL’yi aktarılması planlanmaktadır. Öte yandan kur korumalı mevduatın bütçeye maliyetinin ekimde 6,6 milyar TL olduğu, Merkezi bütçeden KKM sahiplerine ödenen tutarının eylülde 9,2 milyar TL olduğu açılanmıştır. Böylece 8 ayda bütçeden KKM sahiplerine toplam 91,5milyar TL ödenmiştir.

Özetle;

Bu bütçe zengini daha zengin etme bütçesidir!

Bu bütçe evine ekmek alamayanların değil yatına, kotrasına akaryakıt indirimi yaptıranların bütçesidir!

Bu bütçe çocuklara açlığın reva görüldüğü;

Halkın yardımlarla geçinerek ayakta tutunmaya çalıştığı;

Emeklilerimizin bir simide mahkûm edildiği;

Roman vatandaşlarımızın kâğıt üstü göstermelik planlarla geçiştirildiği son bütçedir!

Bu bütçe iş aş değil; zam ve zulüm bütçesidir!”

20 yıllık AKP iktidarının son bütçesidir!

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.