25 Mart 2019, Pazartesi

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP'li Özgür Özel: TBMM'de 50 vekil nedeniyle yapılan tadilatın tutarı 1,8 milyon TL

CHP'li Özgür Özel: TBMM'de 50 vekil nedeniyle yapılan tadilatın tutarı 1,8 milyon TL

CHP’li Özel’in soru önergesine, TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop’un verdiği yanıta göre, vekil sayısının yükseltilmesi nedeniyle TBMM Genel Kurulu’nda yapılan tadilatlar ise GYODER ile imzalanan protokol kapsamında KİPTAŞ’a bedelsiz olarak yaptırıldı. Önergesine verilen yanıtı değerlendiren Özel, yapılan harcamalara Devlet Malzeme Ofisi vasıtasıyla alınan mobilyaların dahil edilmediğini, bunun dahil edilmesiyle rakamın daha da yükseleceğine dikkati çekti. Özel, Genel Kurul’da yapılan tadilatların 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle yaşanan hasarları tamir etmek amacıyla imzalanan protokol kapsamına sokulmasına da tepki gösterdi.

“GENEL KURULA KİPTAŞ SPONSOR OLMUŞ”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Milletvekili sayısının 500’den 600’e çıkarılması nedeniyle TBMM yerleşkesinde yapılan tadilatlar ve düzenlemeler nedir? Yapılan tadilatlar ve ekipman alımı için ihale yapılmış mıdır? İhale yapıldıysa ihaleyi hangi şirket ya da şirketler kazanmıştır? Milletvekili odalarının artırılması maksadıyla yapılan düzenlemeler ve odalara alınan ekipmanlar nedeniyle ne kadar harcama yapılmıştır?” sorularını yöneltti. Özel’in önergesine yanıt veren TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, “Milletvekili sayısındaki değişiklik kapsamında yeni teşkil edilen milletvekili odalarına yapılan tadilat ve düzenlemeler 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19’uncu maddesine göre açık ihale usulü ile yapılmış olup 1 milyon 855 bin 447,87 TL bedel ile tamamlanmış, odaların tefrişi için mobilya ve IP telefon alımı da Devlet Malzeme Odası vasıtasıyla yaptırılmıştır. Genel Kurul Salonu tadilatları GYODER Konsorsiyum İş Ortaklığı ile yapılan 24 Ağustos 2016 tarihli protokol kapsamında bedelsiz olarak KİPTAŞ sponsorluğunda yaptırılmıştır” ifadesini kullandı.

HER BİR VEKİL İÇİN 38 BİN TL MASRAF YAPILMIŞ

Şentop’un önergesine verdiği yanıtı değerlendiren Özel, “Yapılan harcamalar dikkate alındığında, anayasa değişikliğiyle artırılan her bir milletvekili için yaklaşık 38 bin TL masraf yapıldığı görülmektedir. Bu masrafa Devlet Malzeme Ofisi vasıtasıyla alınan mobilyalar dahil değildir. Mobilyalar için yapılan masrafın dahil edilmesiyle bu rakam, daha da yükselecektir” dedi. Özel, “Milletvekili sayısının artması nedeniyle Genel Kurul Salonu’nda yapılan değişiklikler arasında komisyon sıralarının 10’a kadar düşürülmesi gibi bazı hatalı işlemler de olduğu açıkken, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’nın bu tadilatları bir firma sponsorluğuna havale etmiş olması ciddi bir sorundur. Bir başka sorun ise, bu tadilatların, 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle yaşanan hasarların giderilmesi için imzalanan Ağustos 2016 tarihli protokole dayandırılmasıdır. İlgili protokolde, bombalanan yerlerin güçlendirilmesi, alüminyum, ahşap pencere doğramalarının, şeref kapılarının, kulislerin ve avizelerin yenilenmesi, ana bina çatısının onarılması gibi darbe girişiminin yarattığı hasarların giderilmesi planlanmaktadır. Darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü halden de yararlanarak meclisin yetkilerini saraydaki bir tek adama havale eden ve rejime kasteden bir anayasa değişikliğiyle yapılan düzenlemelerin darbe girişimi gecesi yaşanan hasarla bağdaştırılması da mümkün değildir” değerlendirmesinde bulundu.

 

yukarı çık