22 Şubat 2019, Cuma

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP'Lİ ÖZGÜR KARABAT: KRİZİN FATURASINI EMEKLİLER ÖDÜYOR

CHP'Lİ ÖZGÜR KARABAT: KRİZİN FATURASINI EMEKLİLER ÖDÜYOR

Karabat, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, basın mensuplarının önüne üzerinde "Tüm Emekliler Sendikası" yazan önlükle çıktı. Ayrıca konuşması sırasında sendikanın taleplerinin yer aldığı dövizleri de tek tek gösterdi.

Bütçe maratonun 10 Aralık Pazartesi günü Genel Kurulda devam edeceğini anımsatan Karabat, toplumun çeşitli kesimlerinin, bütçede kendilerini görememekten dolayı şikayetçi olduğunu söyledi.

Krizin Faturasını Emekliler Ödemeyecek

Yaşanan ekonomik krizden en çok çalışanların ve emeklilerin etkilendiğini ifade eden Karabat, emeklilerin yaşanan bu krizin bedelini ödemek istemediğini belirtti.

"Kriz derinleştikçe faturayı en fazla emekliler ödüyor, enflasyondan, pahalılıktan en fazla emekliler etkileniyor. Bu nedenle emeklilerin haklarının daha fazla gözetilmesi gerekiyor." dedi.

Emeklilerin dinlenmek, tatile gitmek yerine ikinci işte çalışmak zorunda kaldığını öne süren Karabat, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunun adı olsa olsa vefasızlık olur. Bu vefasızlığın son bulmasını istiyoruz. Emeklilerin kaderi hükümetlerin iki dudağı arasında. Emekliler hak kaybı yaşadılar. Bunun en temel nedeni Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu. Bu kanunla emeklilik yaşı yükseldi, aylıkları düşmeye başladı, aynı koşullarda emekli olanlar arasında ücret farklılıkları oldu. Emeklilerin aylıkları yaşam koşullarına uygun hale getirilmeli, alt sınır güncellenmeli. Bir an öne emeklilere sendikal örgütlenme hakkı tanınmalı.”

Seçim Öncesi Verilen Sözler Tutulmadı

Özgür Karabat, siyaset kurumuna olan güvenin de sarsıldığını belirterek, seçim öncesinde verilen birçok sözün hem iktidar partisi hem de onun küçük ortağı tarafında tutulmadığını hatırlattı. Siyasette güvenin yeniden sağlanması, seçim bildirgelerinde verilen sözlerin tutulabilmesi için emeklilikte yaşa takılanlar konusunun çözülmesi gerektiğini kaydetti.

yukarı çık