CHP'li Orhan Sarıbal: ADRESE TESLİM İHALE

Et ve Süt Kurumu (ESK) ilk kez "lop et" denilen kemiksiz et ithal etti. İhaledeki "ilkler" sadece lop et et kısmı değildi. İhaleye katılacaklar için 10 saat civarında süre tanındı. İhaleye katılacak firmanın çerçevesi çizilerek adeta işaret edildi. Ve ilk kez kilo, ton değil "TIR" ölçüsüyle ihale yapıldı.

CHP'li Orhan Sarıbal: ADRESE TESLİM İHALE

Kısaca, her yönüyle kuşkulu bir ithalat gerçekleşti.

"Etler önceden bilinen bir firma tarafında ithal edildi, ihaleye sonra çıkıldı" iddiaları gündeme geldi.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim.

 

Orhan SARIBAL

Bursa Milletvekili

 

 

Et ve Süt Kurumu (ESK) 27 Eylül 2018 tarihinde internet sitesinde “Taze/soğutulmuş kemiksiz sığır eti ithalatı için gümrükleme hizmet alımı yapılacaktır” diye bir duyuru yayınladı. Son teklif verme tarihi ise ertesi gün olan 28 Eylül 2018 saat 10:00 olarak duyuruldu.

Aynı duyuruda, teklif verecek firmaların özellikleri de şöyle verildi: “Edirne, İstanbul, Kocaeli, Trabzon ve Ankara illerinde Gümrük Müşavirliği Şubesi bulunduğunu yetkili makamlar tarafından belgelendirmiş gerçek veya tüzel kişiler teklif verebileceklerdir. Bu şartları taşımakla birlikte Türkiye'de halen kamu ihalelerinden yasaklı konumdaki gerçek ve tüzel kişiler teklif veremez.”

Bu bağlamda;

1-    İlanda 300 TIR lop et ithal edileceği belirtiliyor. TIR nasıl bir ölçüdür? Kaç kilo veya tona denk gelmektedir?

2-    Daha önce “TIR” ölçüsüyle ihale açılmış mıdır? Ne zaman ve hangi ürün TIR hesabıyla ithal edilmiştir?

3-    ESK daha önce canlı hayvan ve karkas et ithalatı yapmıştı. İlk kez kemiksiz lop et ithalatı yapılıyor. 300 TIR lop et ithalatına neden ihtiyaç duyulmuştur?

4-    300 TIR lop et hangi ülkelerden ithal edilmiştir? Bu etler nerede kesilmiştir?

5-    300 TIR lop etin sağlık kontrolleri yapılmış mıdır? Kim yapmıştır?

6-    300 TIR lop eti ithal eden firma veya firmalar hangisidir? Ne zaman ithal edilmiştir?

7-    300 TIR et hangi marketlerde satışa çıkarılmıştır?

8-    İhale duyurusunun 1 gün ile sınırlandırılmasının amacı nedir?

9-    ESK duyurusunda ihaleye katılacakların Edirne, İstanbul, Kocaeli, Trabzon ve Ankara illerinde Gümrük Müşavirliği Şubesi olması koşulu neden vurgulanmıştır? Bu şartları taşıyan kaç ithalatçı firma vardır?

10-  300 TIR lop etin ihaleden çok önce, belli bir firma tarafından ithal edildiği ve piyasaya dağıtıldıktan sonra ihalenin açıldığı iddiaları doğru mudur? 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2018, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER