21 Şubat 2019, Perşembe

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP'li Okan Gaytancıoğlu:Trakya Coğrafyası, Türkiye Coğrafyasının Yüzde 3’ünü Oluşturuyor

CHP'li Okan Gaytancıoğlu:Trakya Coğrafyası, Türkiye Coğrafyasının Yüzde 3’ünü Oluşturuyor

TRAKYA’nın çeşitli yerlerinde birbiri ile ilgisi yokmuş gibi görünen çok farklı zannettiğimiz projeler yapılmaya çalışılıyor. Bugüne kadar bildiğimiz; Ergene Nehri’ne verilen atıklar, taşocakları, RES projeleri için orman alanlarının yok edilmesi, su havzasında çarpık sanayileşme gibi sorunlar halen çözülememişken bunlara yenileri ekleniyor.

Kavacık Köyünün Yüreği Burkuldu

Uzunköprü ilçesi Kavacık Köyü tarım arazisi üzerine Karma Organize Sanayi Bölgesi yapılmak istenildiğini ve köylülerin son aşamada bu bilgiden haberdar olduklarını dile getiren CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, köy sakinlerine üç gün önce bilgilendirme toplantısı yapıldığını ifade etti.

Bu Ancak Sahte Bir Raporla Mümkün

725 dekarlık bir tarım arazi olan ve köylülerin bu hazine arazisi üzerinde hayvan otlattıklarını Bakana hatırlatan CHP’li Gaytancıoğlu, “arazi mi kalmadı Türkiye'de? Yola yakın olmasından dolayı muhtemelen buraya âdeta çöküyorlar ve Karma Organize Sanayi Bölgesi kuruluyor ve Edirne Bilim, Teknoloji İl Müdürlüğünün ve Uzunköprü Ticaret Sanayi Odasının ortaklaşa hazırladığı bir raporla burası "Tarıma elverişsizdir." olarak yazıyor. Yani araziyi görseniz "Bunu nasıl verdiler?" dersiniz, hayvanları görseniz mera üzerinde otluyorlar, "Bu nasıl olabilir?" dersiniz. Bunun için rapora bile gerek yok” ifadelerini kullandı.

CHP’li Gaytancıoğlu konuşmasında, çevre raporunda tarım alanı ve birinci öncelikli kullanılması gereken arazi olarak geçen bir yerin, organize sanayi bölgesi olarak kullanılmasının ancak sahte bir raporla sağlanabileceğini söyledi.

yukarı çık