25 Mart 2019, Pazartesi

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP'Lİ NİHAT YEŞİL: “Ankara’da Konut Stoğu Fazlalığı: Plansız Dönüşümün Bedeli”

CHP'Lİ NİHAT YEŞİL:  “Ankara’da Konut Stoğu Fazlalığı: Plansız Dönüşümün Bedeli”

Ankara Milletvekilinin yanıt aradığı ve ilgili Bakandan yazılı olarak cevaplamasını istediği, TBMM gündemine taşıdığı sorular ise şöyle;

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA,

 

Aşağıdaki sorularımın, Başbakan Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını bilgilerinize araz ederim.    18.05.2018

                                                                                                                             

Ankara Kalkınma Ajansı’nın hazırlattığı 2014-2023 Ankara Bölge Planı’nda;  Konut imalatının bir yandan nüfus artışının çok üzerinde gerçekleşmesine rağmen, diğer yandan hane halklarının harcamalarında konut giderlerinin payının düşmemesi ve yerel ihtiyaca uygun vasıflarda konut üretilmemesi..” rapora geçmişti. TUİK verilerine göre, Ankara konut fazlası açısından Türkiye genelinde ikinci sıradadır.

 

Bu bağlamda;

 

1.    Ankara ilçeleri bazında konut stoku rakamları son beş sene için nedir?

 

2.    Ankara ilinde  2017-2018 yılları arasında ipotekli konut sayısı kaçtır? Toplam konut sayısı içindeki oranı nedir?

 

3.    Ankara ilinde nüfus artış oranının üzerinde bir konut yapımının ekonomiye olumsuz etkileri üzerine Bakanlığınızca hazırlanmış resmi ve güncel  bir rapor var mıdır? Varsa bu rapor  hükûmete sunulmuş mudur?

 

4.    Ankara ilinde ikinci el konut satış oranları, yeni konut satış sayısının üstünde midir?

 

5.    Ankara ilinde 200 metrekarenin üstünde kaç adet ultra lüks konut yapılmıştır?

 

6.   Sosyal konut  yapımı yâda dar gelirli kişileri konut sahibi etmeye yönelik olarak ilgili Bakanlıkların  bir çalışması var mıdır?

 

7.  Ankara ilinde ultra lüks konut kooperatiflerinin yüzde kaçının arazi tahsisi; hazine arazisi veya hazine arazisinden  dolaylı dönüştürülen arsalar üzerine kurulmuştur.

 

8.     2016 -2018 yılları arası, Ankara ilinde Toplam konut üretimi nedir? Bunun  yüzde kaçı kentsel donuşum projeleri yönetmeliği  yolu ile üretilen konutlardır?2016 -2018 dönemi için arası kaç adet bağımsız birim konut satış işlemi gerçekleşmiştir.

9.   En azından bir süreliğine;  konut piyasasının toparlanması ve ekonomiye negatif geri dönüşlerini önlemek açısından, Kentsel dönüşüm projelerinin  ve yapı kooperatifleri furyasının hızının düşürülmesi konusunda düzenleyici bir şehirleşme  politikanız var mıdır?

 

yukarı çık