CHP’li Karasu’dan TFF’nin yüzde 300’lük zammına tepki

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Türkiye Futbol Federasyonu 2021-2022 futbol sezonu öncesinde antrenör lisans kursu ve sertifika ücretlerini yüzde 300 üzerinde zam yapmasına tepki gösterdi.

Vekil Haberleri 11.06.2021, 14:55 11.06.2021, 15:02
CHP’li Karasu’dan TFF’nin yüzde 300’lük zammına tepki

Yapılan zamların lisans kursu ve sertifika almak isteyen antrenör adayları için fahiş olduğunun kaydeden Karasu, geçen yıl ödenen ücretlerle bu yıl açıklanan ücretler arasındaki uçuruma dikkat çekti.

“Amatör liglerde çalışabilmek için gerekli olan Grassroots C lisansı geçen sene bin 750 liraydı bu sene açıklanan rakam 5 bin lira. Yaklaşık 3 kat artış yaşandı. Pandemi döneminde müsabakaların ertelendiği amatör liglerde gelirler sıfırlanmışken, lisans ücretini 3 kat artırmak hangi vicdana sığar?” şeklinde konuştu.

Yine alt liglerde antrenörler için sağlanan UEFA B Lisansı Kurs ücretinde de yapılan büyük zammı eleştiren Karasu “Geçtiğimiz yıl 6 bin 500 lira olan ücret bu sene 25 bin lira oldu. TFF sporun gelişmesine katkı sağlamak yerine, antrenörlerden alacağı parayla cebini doldurmanın peşinde” dedi.

Pandemi nedeniyle spor müsabakalarının ertelendiğini, sporcuların ve antrenörlerin büyük mağduriyet yaşadığını kaydeden Karasu, TFF’nin lisans kursu ve sertifika ücretlerine yaptığı zammın bir an önce geri alınmasını söyledi.

TFF’nin amatör ligleri kaderine terk ettiği yorumunda bulunan Karasu, “Pandemi döneminde onlarca amatör takım dağıldı. Futbolcular antrenörler işsiz kaldı. Garsonluk da yapan var, boyacılık da yapan var, inşaatta da çalışan var. 16 aydır amatör liglere en ufak destekte bulunmayan T Liglerin normal seyrinde devam etmesi halinde dahi kulüplerin ekonomik anlamda toparlanması 2-3 yılı bulacak. TFF, şimdi lisans ücretleri üzerinden antrenör adaylarını mağdur etmeye devam ediyor. Kurs ücretlerindeki artışın mantıklı hiçbir tarafı yok. Derhal geri alınmalı” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)