CHP’li Karasu’dan konut mağdurları için araştırma komisyonu teklifi

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, konut sektöründe yaşanan krizle birlikte oluşan konut mağdurlarının sesini Meclis’e taşıdı.

banner154
CHP’li Karasu’dan konut mağdurları için araştırma komisyonu teklifi

Karasu, özellikle büyük şehirlerde kentsel dönüşüm projelerinin yüz binlerce konut mağduru yarattığını belirterek konut mağduru konumunda olan yurttaşların sorunlarının tespit edilip çözüm yollarının aranması için araştırma önergesi verdi.

Karasu, son 10 yılda gelişen ve önemli bir sektör haline gelen konut sektöründe; döviz kurunda yaşanan dalgalanma, değişken faiz hareketleri ve ekonomik darboğaz sebebiyle çeşitli sorunların yaşandığının altını çizdi.

TÜİK VERİLERİ GERÇEĞİ GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini hatırlatan Karasu, ‘’2019 yılı mayıs ayı itibariyle, ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 85,8 oranında, ilk defa satılan konut sayısı yüzde 39,2 azalış, ikinci el konut satışları bir yüzde 24,4 azalış göstermiştir’’ bilgilerini verirken, ‘’Ekonomik darboğaz sebebiyle sektörün öncüsü konumunda olan inşaat şirketleri ardı ardına konkordato ve iflas açıklamış, yapımı devam eden projeler durdurulmuş başlaması planlanan projeler ise rafa kaldırılmıştır. Ancak, söz konusu iflas ve konkordatolar nedeniyle vatandaşlar da mağdur edilmiştir’’ dedi.

KONUT MAĞDURLARI SESİNİ DUYURMAK İSTİYOR

İnşaat sektöründe yaşananların en çok ev sahibi olmak isteyen vatandaşları ilgilendirdiğini kaydeden Karasu, ‘’Son yıllarda ortaya çıkan ve ‘’konut mağduru’’ olarak tanımlanan yurttaşlarımız hem kendilerine ait olan meskenlerinden olmuş hem de yaptıkları sözleşmelerle imza altına alınan haklarını alamamıştır. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve daha birçok ilimizde konut mağdurları haklarını aramakta, basın açıklamaları ve çeşitli başvurularla çözüm talep etmektedir’’ dedi.

Karasu sözlerini şöyle sürdürdü:

 ‘’Barınma hakkı, temel hak ve özgürlükler kapsamında ele alınmalı ve bu yaklaşımla çözüm yolları aranmalıdır. Bu nedenlerle Türkiye genelinde tamamlanmayan mesken inşaat ve projeleri nedeniyle oluşan konut mağduriyetinin boyutlarının belirlenmesi, sorunların tespit edilmesi ve yaşanan mağduriyetin giderilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması gerekmektedir.’’

YORUM EKLE
YORUMLAR
Engin ocak
Engin ocak - 8 ay Önce

Helal olsun size sayin vekilim chp ye oy vermedim ama bende bir konut magduru olarak sahsinizi takdir ediyorum. Akp ye oy vermeme ve iktidar olarak onlari cozmesi veya ilgilenmesi gereken bir konuda chp li bir vekil olarak sizin Konut Magdurlari icin TBMM ye arastirma komisyonu kurulmasi icin teklif sunmaniz partiniz ve sahsiniz icin takdire sayan bir davranistir. Allah sizden razi olsun, insAllah konut magdurlari icin surecin takipcisi olursunuz.

Oya Sarıöz
Oya Sarıöz - 8 ay Önce

Çok çok geç bile kalındı

Zeliha Nergiz demiralp
Zeliha Nergiz demiralp - 8 ay Önce

Sayın karasu çook teşşekürler Allah razı olsun

Alev Konutmağduru Tuzla
Alev Konutmağduru Tuzla - 8 ay Önce

Teşerler sayın vekilim siz sözünüzde durdunuz
#Meclis bu büyük sınavı geçebilecek mi
Hep birlikte göreceğiz
Ya dolandırıcılar yada Konut mağdurları arasında bir seçim yapacaklar

SIRADAKİ HABER