CHP’li Karasu: Saman fiyatlarındaki yükseliş altınla yarışıyor, tehlike kapıda

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, son dönemde artışa geçen saman fiyatlarına ilişkin açıklama yaptı.

CHP’li Karasu: Saman fiyatlarındaki yükseliş altınla yarışıyor, tehlike kapıda

Samanın kilosunun 1 TL’ye dayandığını kaydeden Karasu, ‘’Kısa süre önce 30-35 kuruşa alınan samanın fiyatı 3 kat artmış durumda. Besici, saman alıp yetiştirdiği hayvanları besleyemiyor’’ dedi.

‘’Seçim bölgem Sivas’ta üretim yapan çiftçilerimiz tonu bin TL’den de saman bulamıyor’’ diyen Karasu, ‘’Fiyatlar sürekli olarak artış eğiliminde olduğundan saman piyasası belirsizliğini koruyor. Bu sürecin kaybedeni çiftçiler ve vatandaşlarımız’’ ifadelerini kullandı.

Saman fiyatlarının süt fiyatlarını etkileyeceğini belirten Karasu, ‘’Saman fiyatlarındaki dalgalanma çiftçi maliyetlerini yukarı çekiyor. Fiyatlara müdahale edilmezse vatandaş sütü, peyniri, yoğurdu raflarda daha pahalı görecek’’ dedi.

Ekonomideki kötü gidişin tüm sektörleri etkilediğini vurgulayan Karasu, ‘’Kötü giden, güven vermeyen ekonomilerde kısa ve orta vadede kâr oranı yüksek ürünlerin stoklanması gibi bir eğilim olur. Ancak ekonomi artık öyle bir noktaya geldi ki saman bile stoklayan, piyasada kısa vadede samandan bile yüksek kâr elde edeceğini düşünenler var’’ dedi.

İktidarın 18 yıldır uyguladığı politikalarla tarımı bitirdiğini söyleyen Karasu, ‘’Desteklenmeyen, borç yükü altında ezilen çiftçi her geçen gün üretimden uzaklaştırılıyor. Şu an harman dönemi. Çiftçi bu dönemde saman bulamazsa 2 sonra hiç bulamaycak ve hayvanlarını kestirmek zorunda kalacak’’ şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER