CHP'li Kadıgil, Soylu ve Gül'e sordu: 'LGBTİ+'lara saldırılar yüzde 110 arttı, önleyecek misiniz?'

CHP'li Sera Kadıgil, LBGTİ+’lara karşı artan saldırıları Süleyman Soylu ve Abdülhamit Gül'e sorarak ''Önlem almayı düşünüyor musunuz?'' dedi.

CHP'li Kadıgil, Soylu ve Gül'e sordu: 'LGBTİ+'lara saldırılar yüzde 110 arttı, önleyecek misiniz?'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) Üyesi ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, son dönemde LBGTİ+’lara karşı artan nefret eylemlerini Meclis gündemine taşıdı.

İçişleri ve Adalet Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Kadıgil, pandemi döneminde LGBTİ+'lara dönük saldırıların yüzde 110 arttığına dikkati çekerek “LBGTİ+’ların nefret eylemlerinin hedefi haline gelmesini önleyecek misiniz?” diye sordu.

CHP’li Kadıgül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, haziran ayı içerisinde Maçka Parkı’nda, Levent’te bir kafede ve Beylikdüzü’nde LBGTİ+’lara yapılan saldırılara ilişkin işlemleri sordu. Saldırıya uğrayan söz konusu vatandaşların ayrıca başvurdukları devlet kurumlarında da ayrımcılığa maruz kaldığını belirten Kadıgil, “Emniyet ve güvenlik birimlerindeki personelin, anayasa önünde eşit hak ve yükümlülüklere sahip olan LBGTİ+ yurttaşlara yönelik ayrımcı uygulamalar yapmasının önüne geçmek için herhangi bir eğitim çalışmanız var mıdır?” diye sordu.

'LGBTİ+'LARI HEDEF HALİNE GETİRENLERE SORUŞTURMA AÇILDI MI?'

Kadıgil ayrıca Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle verdiği diğer bir önergede, LBGTİ+’ları sistematik olarak yayınları ve söylemleriyle hedef haline getiren kurum ve şahıslara yönelik bugüne dek açılan soruşturma sayısını ve yapılan yasal işlemleri sordu.

İnsan hakları örgütleri ve sivil toplum derneklerinden edindiği bilgileri aktaran Kadıgil, pandemi  ile birlikte LBGTİ+’lara yönelik saldırılarda ciddi artış yaşandığına işaret ederek  gelen şikayetlerde mart ve nisan aylarında  yaklaşık yüzde 50, mayıs ayında ise %110’luk bir artış yaşandığının altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2020, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER