CHP'Lİ HAYDAR AKAR; PİYANGO İŞLETMECİ FİRMAYA ÇIKTI

2019 yılının ilk gününde Osmangazi Köprüsünde yapılan yüzde 44’lük zamma ilişkin açıklama yapan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar 2019 yılının piyangosunun yine köprüyü işleten firmaya çıktığını söyledi.

CHP'Lİ HAYDAR AKAR; PİYANGO İŞLETMECİ FİRMAYA ÇIKTI

Osmangazi Köprüsünde sık sık gündeme gelen nakit para talebini soru önergesi ile Ulaştırma Bakanına soran CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’a Bakanın vermiş olduğu cevapta iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Bakan geçişlerde vatandaşa iki seçeneğin sunulduğunu vatandaşın ödemesiz geçiş yapma ya da kredi kartı ve nakit ödeme yapabileceklerini söyledi.

Yine HGS ve OGS de yaşanan sıkıntıların büyük oranda vatandaştan kaynaklandığı belirtilen önerge de HGS etiketlerinin vatandaş tarafından uygun takılmadığı, etiket hesabında yeterli bakiyenin bulunmadığı bu yüzden sorunların yaşandığı belirtildi.

 OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ İÇİN HAZİNE 3 MİLYAR TL ÖDEDİ

Osmangazi Köprüsünde yapılan yüzde 44’lük zamma değinen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yapılan sözleşmeye dikkat çekerek ‘’ Geçiş ücreti 35 Dolar+ KDV yani 37,8 dolar olarak belirlenmiş. Bu da her yıl 2 Ocak kuruna göre belirleniyor. 2018 yılı 2 Ocak Dolar kuru 3,73 yani 141 TL iken bugün Dolar Kuru 5,27 yani yaklaşık 200 TL oluyor. Bugün yapılan zamla vatandaş 103 TL ödeyecek. Verilen araç garantisi sebebi ile Hazine geçen araç için 97 TL, geçmeyen araç için 200 TL ödeyecek. Yani hem vatandaş hem hazine yine bedel ödüyor burada her durumda yine kar eden yani piyango yine işletmeci firmaya çıkıyor.’ Dedi.

Sadece 2017-2018 yılında Hazinenin işletmeci firmaya ödediği tutarın 3 Milyar TL olduğunu belirten Akar, yerli ve milliyiz diyorlar, vatandaştan dolarını bozdurmalarını istiyorlar. Ama yapılan yap- işlet- devret projelerinin hepsi dolar kuruna belirleniyor. 2019 yılında Osmangazi Köprüsünde günlük 40 bin araç garantisi nedeni ile Hazine geçmeyen her araç için  200 TL ödeme yapacak. Yazıktır, günahtır, bugün emekliye, EYT’ye, işçiye yok denilen bütçe köprüyü işleten firmalara sonuna kadar açık’ dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER