22 Şubat 2019, Cuma

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP'Lİ GÜRER: YABANCI FİRMALARIN TÜRKİYE’DE ÜRETTİĞİ ÜRÜNLER, YERLİ ÜRÜN MÜ SAYILACAK?

CHP'Lİ GÜRER: YABANCI FİRMALARIN TÜRKİYE’DE ÜRETTİĞİ ÜRÜNLER, YERLİ ÜRÜN MÜ SAYILACAK?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde üretilen ürünlerde zorunlu hale getirilen Yerli Üretim Logosu uygulamasındaki belirsizliğe dikkat çekti. Gürer, Bakan Ruhsar Pekcan tarafından yanıtlanması istemiyle “Etiket yönetmeliği kapsamında, Türkiye'de üretilen ürünlere konulması zorunlu hale getirilen ‘Yerli Üretim Logosu’, ülkemizde kaç firmanın kaç ürününe konulmuştur? Türkiye'de üretim yapan kaç yabancı firmanın ürünlerine ‘Yerli Üretim Logosu’ konulmuştur?” şeklinde sorular yöneltti. 

 

Fiyat Etiketinde Yerli Üretim Logosu Kullanımına İlişkin Tebliğ'in "Malın üretim yerinin belirlenmesi" başlığında belirtilen ürünlerin yerli üretim kabul edildiğini belirtti. 

 

Anılan düzenlemeler uyarınca üretim yeri Türkiye olarak belirlenen ürünlerin fiyat etiketlerine, ürünü perakende olarak satışa sunanlarca yerli üretim logosu konulmasının zorunlu olduğunu belirten Bakan Pekcan, logonun kullanımının herhangi bir izin ya da ruhsata bağlanmadığını ifade etti. 

 

Bakan Pekcan, “Söz konusu logonun mevzuata aykırı bir şekilde kullanımının tespiti halinde, ilgililer hakkında hem fiyat etiketine ilişkin aykırılıklar için, hem de Reklam Kurulu tarafından reklamın yayınlandığı mecraya göre idari para cezası uygulanabilecektir” açıklamasında bulundu. 

 

YABANCI FİRMALARIN TÜRKİYE’DE ÜRETTİĞİ ÜRÜNLER, YERLİ ÜRÜN MÜ SAYILACAK?

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yabancılar tarafından Türkiye’de üretilen ürünlerin de yerli ürün olarak kabul edilmesinin dikkat çekici olduğunu belirtti. Gürer, “Sermayesi yabancı olan ve tamamen yabancı firmalar tarafından üretilen ürünlerin, sadece ülkemizde üretilmesi dikkate alınarak, bu ürünlere ‘yerli’ ibaresinin kullanılması ve bunun zorunlu hale getirilmesi önümüzdeki dönemlerde farklı sonuçlar doğurabilir. Örneğin, ülkemizde faaliyet gösteren  yabancı bir firma, Tamamı yabancı  sermaye ve tamamen Yabancı  markalı ürünü ülkemizde üretince o ürün yerli mi olacak? ‘Yerli’ ibaresi nasıl ve hangi amaç için kullanılacak?” dedi.

 

Gürer, “Uygulamayla madem yerli ürün teşviki amaçlanıyor neden sermayesi, firması, markası yabancı?” dedi..

 

yukarı çık