24 Ocak 2019, Perşembe

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP'li Gürer, Tarım kooperatifleri için Meclis Araştırması açılmasını istedi

CHP'li Gürer, Tarım kooperatifleri için Meclis Araştırması açılmasını istedi

Gürer, tarımsal kooperatiflerin durumunun ele alınmasının, çiftçilerin özellikle ürünlerin pazarlanmasında yaşadığı sorunların aşılmasına katkı sağlayacağını vurguladı. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Başkanlığına sunduğu Meclis Araştırma Önergesinde ülkemizde tarımsal amaçlı kurulan kooperatiflerin yetersiz olmalarının yanı sıra bazı bölgelerde hiç kurulmamış olmasının tarımda önemli sorunları da beraberinde getirdiğine dikkat çekti. 

 

Kamu kurum ve kuruluşlarının bu konuda kapsamlı bir çalışma yaparak belirlenecek olan sorunların kapsamlı olarak ele alınması gerektiğini vurgulayan Gürer Tarımsal  üretimde kooperatifleşme hem çiftçiler açısından hem de ülkemiz acısından tarımda sorunların aşılmasında önemli merkezlerdir. Tarımsal alanda farklı adlarla kooperatifleşme vardır fakat kimi faaliyet dişi, kimi yetersiz durumdadır. Özellikle ürün pazarlanmasında ve satışında sorunların çözümü kooperatiflerin etkisi ile sağlanabilir” dedi. 

 

CHP Milletvekili Gürer, Meclis Araştırma Önergesinde şu ifadelere yer verdi. “Çiftçilerimizin ürününü hiçbir aracı olmadan satması hem de markalaşarak Ürününü istediği fiyattan pazarlayabilme yolunu açması olasıdır. Günümüzde de önemi anlaşılan ve giderek hayatin pahalılaştığı ve enflasyonun, işsizliğin yükseldiği bu dönemlerde pazarlama ve satışta kooperatiflerin önemi daha iyi görülmektedir.

 

Çiftçi yetiştirdiği ürünü ya satamamakta ya da istediği fiyata satamamaktadır. Bir de üstüne çiftçiden çıkan bir ürünün tüketicisine kadar birçok elden çıktığı görülmektedir.

Kooperatiflerin kurulmuş ama atıl durumda olanları ve başarılı olanları bulunmakta. Bir bütün olarak kurulan tarımsal kooperatiflerin durumu ele alınıp, sorunları olanların çözülmesi, başarılı olanların incelenip yaygınlaştırılmasının sağlanması adına araştırma yapılması önemlidir.”

BAYRAKLI
yukarı çık