26 Mayıs 2018, Cumartesi

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

CHP'Lİ GÜRER, "KÖYLER VE KASABALARDAN SONRA TARIMLA GEÇİNEN İLÇELERDE BOŞALIYOR".

CHP'Lİ GÜRER,

ÇİFTÇİLER YAPTIKLARI İŞİN KARŞILIĞINI ALAMIYOR

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda söz alarak, tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan sorunlara dikkat çekti. AKP hükümetleri döneminde tarım ve hayvancılıkla uğraşan kesimlerin büyük mağduriyet yaşadığını anlatan Ömer Fethi Gürer, “Her geçen gün sorunlar katlanıyor. Çiftçiler, besiciler yaptıkları işin karşılığını alamıyor. Üretici ürününü değerinde satamıyor” dedi. 

 

HERŞEYE ZAM

 

Çiftçinin üretim maliyetlerine sürekli zam geldiğini ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ilaç, gübre, tohum, yem, mazot neredeyse her gün zamlanırken, ürün değeri yerinde sayıyor. Tarlada marul, lahana, kavun, domates dahi toplanmadan kalıyor. Patatesler depoda çürüyor, narenciye dalda çürüyor” diye konuştu.

Tarımla geçinen bölgelerde göçler giderek arttığına vurgu yapan Ömer Fethi Gürer, şunları söyledi: “Bu göçler o hâle geldi ki köylerde ve kasabalardaki göçlerden sonra Anadolu'nun tarım ve hayvancılıkla uğraşan ilçelerinde dahi göçler var. Niğde'nin Altunhisar ilçesinde 2010 yılında 14.769 olan nüfus, son sayımda 12.906'ya düşmüş. Tarım ve hayvancılıkla geçinenlere gerekli destekler ulaşmıyor. Üreticisi, çiftçisi, besicisi destek görmez ise, yapılan yanlışlar düzeltilmez ise Türkiye’de tarım ve hayvancılık biter ve göçlerin önü alınamaz…”dedi. 

Haber Videosu


yukarı çık