21 Haziran 2018, Perşembe

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

CHP'Lİ GÜRER: EMEKLİLERDE YAŞA TAKILANLARIN MAĞDURİYETİ SON BULSUN!!

CHP'Lİ GÜRER: EMEKLİLERDE YAŞA TAKILANLARIN MAĞDURİYETİ SON BULSUN!!

Emekliler için önemli bir ayrım noktası olan ve ciddi mağduriyet yaratan İntibak Yasasıyla ilgili düzenlemenin de şart olduğunu ifade eden Gürer, binlerce kişinin emekliliği hak ettiği halde yaş nedeni ile süre beklemek zorunda kaldığını, bununda büyük bir haksızlık olduğunu söyleyerek, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar için acil çözüm üretilmelidir. Emeklilik haklarının bir an önce sağlanması gerekmektedir. Emeklilik için yıllarca beklemek zorunda kalan  bu kesim için yasal düzenleme bir an önce sağlanmalıdır. Çok sayıda EYT başvurusu alıyoruz. Yaşam sorunları nedeni ile ciddi sıkıntı içindeler, bu kişilere emeklilik verilmeli ve maaşları bağlanmalıdır. Emeklilerin örgütlenmeleri önündeki engel kaldırılmalı ve sendikal hakları verilerek toplu sözleşme hakkı tanınmalıdır. Taşeron düzenlemesi ile kadroya alınamayan emekliler işsiz kalmıştır. Bunun içinde bir an önce düzenleme yapılmalıdır” diye konuştu.

 

KANUN TEKLİFLERİ VERDİM

 

“Emeklilerin sorunlarının çözülmesi için kanun teklifleri verdim” diyen Ömer Fethi Gürer, “AKP hükümetleri emeklilerin sorununu çözmek yerine onları yokluk ve yoksulluğa mahkûm etmektedir. İlaçta katkı payının kaldırılması, 2000 yılı sonrası emekli olanların intibak yasasından faydalanması, emekliliği hak ettikleri halde yaşa takılanlar için kanun teklifi verdim. Emeklilere de iyi yaşam koşuluna erecek ücret verilmesi gerekmektedir.


Kamu ve özel ayrımı olmaksızın emeklilerden "muayene ücreti", "ilaç katkı payı" ve "ilave ücret" adları altında sağlık hizmetlerinden kesinti  kaldırılmalıdır.  İntibakla ilgili mutlaka düzenleme sağlanmalıdır. 2000 yılı öncesi emekli olanlar ile 2000 yılından sonra emekli olanlar arasındaki bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor, bu adaletsizlik sonlandırılmalıdır

 

Nerede ise her gün  yaş koşulu nedeniyle emekliliği hak ettiği halde emekli olamayanlar arıyor. “Hakkımızı istiyoruz, hak etmediğimiz bir şey istemiyoruz, yasa düzenlemesi ile yıllardır mağduruz. Bu haksızlık giderilsin. Yaşa takılan emekli olmayı hak ettiği halde emekli olamayan bizlerin sesini hükumet duysun. Bu mağduriyetimiz sona ersin” diyorlar. Bu kişiler ciddi anlamda mağdurdur. Emekliliği hak edenler için yapılabilecek bir düzenlemeyle bu mağduriyet giderilebilir. Defalarca Hükumete bu konuda yazılı, sözlü soru önergelerimize ve kanun tekliflerimize rağmen düzenleme yapılmamış, mağduriyetler sürmektedir” diye konuştu.

 

ÇALIŞAN EMEKLİ İŞSİZ KALDI

 

Ömer Fethi Gürer, KHK ile düzenlenen taşeron kadro verilmesi uygulamasında getirilen düzenleme ile taşeron olarak çalışan emekliler kadroya alınmayarak işsiz bırakıldı .Geçinemeyen yokluk içinde yaşayan ve en ağır koşullarda çalışan taşeron emekliler işsiz kalması onların daha da mağdur şartlarda yaşamalarına neden olacaktır. Tüm emeklilere insanca yaşam koşulları yaratacak ücret artışı sağlanmalıdır”dedi.

yukarı çık