CHP'Lİ GÜRER: 2019 ÇİFTÇİ İÇİN ZOR BİR YIL OLACAK!

CHP Milletvekili Gürer, artan girdi maliyetleriyle mağduriyet yaşayan çiftçi ve besicilerin taleplerini TBMM gündemine getirdi…

banner154
CHP'Lİ GÜRER: 2019 ÇİFTÇİ İÇİN ZOR BİR YIL OLACAK!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ekonomik kriz nedeniyle ciddi mağduriyet yaşayan çiftçilerin kamu borçlarının faizlerinin silinmesi gerektiğini söyledi. 

 

GÜRER, ÇİFTÇİLERİN SORUNLARINI MECLİS GÜNDEMİNE GETİRDİ 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda söz olarak, çiftçilerin sorunlarını gündeme getirdi. 

 

ÇİFTÇİLER İCRA KISKACINDA 

 

AKP iktidarının, artan girdi fiyatlarıyla borçları artan çiftçi ve besicilere gereken desteği veremediğini belirten Gürer, 7 bin 531 olan icra takibindeki çiftçi sayısının katlanarak arttığına dikkat çekti. 

 

15 BİN LİRALIK ELEKTRİK BORCU FAİZLE 75 BİN LİRAYA ÇIKTI 

 

TEDAŞ’in özelleştirilmesinden önce tarımsal sulamadan kaynaklanan enerji borcu bulunan çiftçilerin, önceki dönemlere ait borç faizlerinin de gederek arttığını belirten CHP Milletvekili Gürer, “Tarımın sürebilmesi için çiftçilerin TEDAŞ özelleştirme öncesi borçlarının faizleri bir an önce silinmelidir. Örneğin 15 bin lira olan çiftçi borcu 75 bin liraya çıkmış durumdadır. Çiftçiler bu nedenle oldukça mağdurdur” deyi konuştu.

 

İKTİDAR, ÇİFTÇİLERİN SORUNLARINA EĞİLMELİDİR 

 

Niğde Milletvekili Gürer, Çiftçilerin kamu borçlarının faizlerinin silinmesinin de ihtiyaç hâline geldiğini ifade ederek, “Çiftçi ve besicilerin mağduriyetlerini giderecek düzenlemeler bir an önce sağlanmalı ve onların sorunlarına iktidar ciddi anlamda eğilmelidir” şeklinde konuştu. 

 

2019 ZOR BİR YIL OLACAK!


CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer 2019 yılının üretici ve tüketici için zor bir yıl olacağını söyledi. Üreticilerle görüşen Gürer, girdi fiyatlarındaki artışın doların yükselişiyle artığını, kısmen dolardaki düşüşe rağmen elektrik, tohum, gübre ve ilaca yapılan zamlarda gerileme yaratmadığını, bunun yansımasının 2019 yılı için ekim yapan çiftçiye yansıyacağını  belirtti. Gürer, “Girdi fiyatlarında artış fiyata yansıyacak, aracılık sistemi fiyatı katlayacak, tüketici daha pahalı ürün alacak, yaşam dar gelirli için zorlaşacak, çözüm girdi fiyatlarının düşmesini sağlayacak düzenlemelerin yapılmasıdır” dedi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER