17 Şubat 2019, Pazar

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP’Lİ DURMAZ: “19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN”

CHP’Lİ DURMAZ: “19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN”

Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 99. yıldönümünde, bağımsız ve özgür yaşamak adına verilen şanlı kurtuluş mücadelemizin başlangıcı kabul ettiğimiz bu günde, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.

19 Mayıs’ların anlamı, sadece bugünleri yâd etmekten değil, ulusal kurtuluş ve özgürlük yolunda gösterilen özverilerin kavranmasından, bu mücadele azminin günümüze taşınmasından geçmektedir. Bugün ülkemizin demokrasisi, cumhuriyet değerleri, insan hak ve özgürlükleri için çalışmak; ülkemizin bekası ve tüm halkımızın kardeşçe, bir arada yaşaması için dün olduğu gibi bugün de mücadele etmek gerçek anlamda 19 Mayıs’lara sahip çıkmaktır.

Türkiye Cumhuriyeti, tıpkı Atatürk ve silah arkadaşları gibi, vatanını seven ve kendisini milletine adayan kahramanların bizlere emanetidir. Büyük önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı esnasında asla tereddüte düşmemiş, en zor anlarda Türk ulusuna umut vermeye devam eden bir meşale gibi parıldamıştır.

19 Mayıs ile Türk milletinin kaderi değişmiş, geleceğimiz aydınlanmış, ulusumuzun büyük uyanışının gerçekleşmesinde önemli bir adım atılmıştır.

Atatürk'ün Samsun'a çıkışıyla başlayan kurtuluş hareketi, Cumhuriyet ilkelerinin yol göstericiliğinde Büyük Millet Meclisi'nin açılması ve düzenli ordunun kurulmasıyla tam bir seferberliğe dönüşmüştür.

19 Mayıs ile Kurtuluş Savaşı’na giden yol açılmış, bayrağımızın özgürce dalgalandığı demokratik, bağımsız, halkçı ve laik Türk devletinin temelleri atılmıştır.

19 Mayıs'ın bugün için en önemli anlamı, bu tarihsel bağları kavrayarak Atatürk'ün düşüncelerini iyi anlamak, ilke ve devrimlerini korumak, Cumhuriyet'i yaşatmaktır.

Atatürk'ün Türk halkına gösterdiği çağdaşlaşma hedeflerini gerçekleştirmek, bağımsız ve özgür bir ulus olarak geleceğe güvenle bakabilmek için, Türkiye'ye, Cumhuriyet’e sahip çıkmak; geçmişte verilen savaşımların önemini, aydınlık Türkiye'yi kuranların özverilerini genç kuşaklara en iyi biçimde anlatmak her birimizin asli görevidir.

Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyete giden yolun başlangıcını 19 Mayıs’ı,  doğum günü olarak saymıştır.

19 Mayıslar 23 Nisanlar Cumhuriyetin tarihini silmek isteyenlere karşı daima yaşatılacaktır. 

Bu mücadele gününde Tokat’ımızın değeri Piyade Yüzbaşı Mustafa Sabri Süsoy’da Bandırma vapurunda Atatürk’le birlikte Samsun’a çıkanlardandır. Tokatlı Yüzbaşı Süsoy’u Tokat adına ayrıca anıyorum. 

Bu duygu ve düşüncelerle ulusumuzun Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, o günden bu güne ülkenin bağımsızlığı için canlarını feda eden şehitlerimizi, hala mücadeleye devam eden gazilerimizi ve bize bağımsızlığımızı kazandıran Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını saygı ile anıyorum.

yukarı çık