CHP'li Deniz Yavuzyılmaz; Şehitler Arasındaki Ayrım Acilen Ortadan Kaldırılsın!

"Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, TBMM Genel Kurulu’nda şehit ailelerine yapılan ödemeler ile ilgili konuşarak, şehitlerin ardından yapılan ayrıma son verilmesini talep etti. Uzman erbaşlar ile aynı çatışmada şehit olan er ve erbaşların ailelerine verilen ödemelerde eşitsizlik olduğunu belirten Yavuzyılmaz, tüm milletvekillerine bu ayrımın ortadan kaldırılması için çağrıda bulundu. "

CHP'li Deniz Yavuzyılmaz; Şehitler Arasındaki Ayrım Acilen Ortadan Kaldırılsın!

CHP’li Yavuzyılmaz konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Muvazzaf askerlik hizmetini yaparken terör örgütüyle girilen çatışmalarda şehit olan askerlerimizin yakınlarına, uzman erbaşlar için 4.312 TL, aynı olayda vefat eden erbaş ve erler içinse 2 bin TL aylık ödenmektedir. Bir şehidimiz için 4.312 TL, bir şehidimize 2 bin TL. Şehitlerimizin ardından yapılan bu ayrıma acilen son verilmelidir. Bu nedenle, 3713 sayılı Kanun'un 21'inci maddesinde yasal bir düzenleme yapılarak şehit erbaş ve erlerimizin yakınlarına yaşatılan bu mağduriyetler acilen ortadan kaldırılmalıdır.

Değerli milletvekilleri, gelin, bir yasa teklifiyle bu eşitsizliği hep birlikte çözelim.”

 

 

Yasa Ne Diyor?

 

Terör örgütleriyle çatışmada şehit olan Uzman Erbaş için kurumunda 4.312 TL Emsal aylık bildirildiğinde, babaya bu miktarın tamamı ödeniyorken; er ve erbaş statüsünde gene aynı çatışmada şehit olanların babasına 5434 sayılı kanun gereği tek yetim için öngörülen aylık dikkate alınarak 2.000 TL aylık ödenmekte. 3713 No’lu maddenin 21/a bendinde bir yasal düzenlemeye gidilerek bu ayrımın ortadan kaldırılması mümkün.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER