24 Mart 2019, Pazar

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP’li ÇakırözerDemiryol çalışanlarıyla buluştu

CHP’li ÇakırözerDemiryol çalışanlarıyla buluştu

Çakırözer hükümetin ihmalleri sonrasında demiryollarında meydana gelen tren kazalarında onlarca demiryol çalışanı ve yurttaşın hayatını kaybettiğini belirterek, sendika başkanı ve üyelerine başsağlığı diledi.

CHP’li ÇakırözerDemiryol-İş Sendikası Eskişehir şubesini ziyaret ederek, sendika başkanlığına seçilen Ramazan Uysal ve yönetim kurulu üyelerini tebrik etti, başarılar diledi.

KOŞULSUZ, ŞARTSIZ KADRO

Ziyaretinde sendika üyesi demiryol çalışanlarını da dinleyen Çakırözer, sadece Eskişehir Demiryol-İş sendikasına bağlı 650 taşeron işçinin bulunduğunu belirterek, hükümete demiryollarında çalışan taşeron emekçilerin bir an önce koşulsuz, şartsız kadroya alınması çağrısında bulundu.

MAKİNİSTLERE YIPRANMA PAYI VERİLMELİ

Demiryolu çalışanlarının yıpranma payı hakkının 2002 yılında çıkarılan bir yasa ile ellerinden alındığını hatırlatan Çakırözer, “Ayrıca demiryollarında makinist olarak görev yapan emekçilerimiz 2012 yılından sonra işçi statüsü ile işe alındılar. Makinistlerin çalışma koşulları ağırlaştırıldı. Günlük 7.5, haftalık ise 45 saat çalışması gereken makinistlerin günlük çalışma saatleri 15 saati geçiyor! 3 binden fazla makinist mesai ücreti alamıyor.  Demiryol çalışanlarının hem hak ettikleri fiili hizmet süresi zammı geri verilmeli, hem de alın teri, hak ettikleri mesai ücretlerinin ödemesi yapılmalıdır” dedi.

SKALA SORUNU ORTADAN KALKMALI

2013 ve sonrası çalışmaya başlayan Demiryol çalışanlarının skala sorunlarına da değinen Çakırözer, “Türkiye’nin dört bir yanında demiryollarında çalışan 4 bin emekçimiz bu skala sorunun çözülmesini bekliyor. 2013 yılı ve sonrasında işe giren emekçilerimizin maaşları  Anayasanın eşit işe, eşit ücret ilkesi derhal uygulanmalı. Çalışanların skala sorunu ortadan kaldırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

İHMALLER SONUCU ONLARCA YURTTAŞIMIZI YİTİRDİK

Çakırözer son yıllarda demiryollarında ihmaller sonucu meydana gelen tren kazalarına da değinerek, “Hükümetin ihmalleri sonrasında tren kazalarında hem demiryol çalışanlarımızı hem de onlarca yurttaşımızı yitirdik. Kazalarda yitirdiğimiz insanlarımıza, demiryol çalışanlarımıza, ailelerine baş sağlığı diliyorum” dedi.

yukarı çık