banner342

CHP’li Çakırözer: “Vahim ihmaller ve ölümlerin sorumluları yargıda hesap vermeli”

Eskişehir Süleyman Çakır Huzurevi’nde aynı anda toplam 75 kişiye covid bulaşması sonucu 10’u covid teşhisiyle toplam 20’ye yakın ölüm yaşanmasının ardından başlatılan incelemeler sonucu, ölümlerde ihmali görülen kurum personeli ile yöneticilerinin yargılanmasının yolu açıldı.

CHP’li Çakırözer: “Vahim ihmaller ve ölümlerin sorumluları yargıda hesap vermeli”

Eskişehir Valiliği başvuru üzerine yaptırdığı son incelemede dönemin Süleyman Çakır Huzurevi Müdürü M.T. ile dönemin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü A.S.’nin de yargılanabilmesi için soruşturma izni verdi.

“BABAMI BİLE BİLE ÖLÜME GÖNDERDİLER”

Kronik rahatsızlığı olmasına rağmen salgında huzurevinde çalıştırılmaya zorlanan ve covid19 nedeniyle yaşamını yitiren huzurevi personeli Sadık Kaya’nın kızı Merve Kaya Erdoğan kararı şöyle değerlendirdi:

“Babam kronik rahatsızlığı olmasına ve izin istemesine rağmen o ortamda çalışmaya zorlandı. Bile bile ölüme gönderildi. Babamı artık geri getiremeyiz. Ama hem babam hem de huzurevindeki yaşlıların ölümündeki ihmallerin gerçek sorumlularının ortaya çıkarılarak, adaletin yerini bulması tek dileğimiz” dedi.

“BUNCA İHMAL VE ÖLÜM BAŞKA YERDE YOK”

Süleyman Çakır Huzurevi’ndeki ölümlerin soruşturulması için hem Eskişehir, hem de TBMM’de çaba gösteren CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ise, yaşlıların ve personelin ölümlerinde ihmali bulunan tüm sorumluların yargı önünde hesap vermesi gerektiğini vurguladı.

Çakırözer, “Eskişehir’de ve Türkiye genelinde başka hiçbir kurumda bir anda bu kadar çok ölümlü vaka yaşanmadı. Daha baştan izolasyon önlemleri alınmıyor. Orada kalan yaşlılar ile dışarıdan gelen personel aynı ortamda zaman geçiriyor. Covid semptomu gösterenler hastaneye gönderilmeden ağır kesici verilerek kurumda tutuluyor. Kronik rahatsızlığı olan çalışanlara izin verilmiyor. Sonucu aynı binada bir haftada 75 vaka ve 10’u covid teşhisiyle 20’ye yakın ölüm!. Bu skandalın üstünün idare tarafından örtülmesi girişimlerini engellemek için çok çaba harcadık. İlk suç duyurumuzda ‘Üstü kapanmasın soruşturulsun’ dedik. Ama ön incelemede sorumluluk en alttaki iki sağlıkçıya çıkarılıp yöneticiler aklanmak istenince bir çağrı daha yaptık. Eskişehir Valiliği yeni bir inceleme yaptı. Ve dönemin huzurevi müdürü ile dönemin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü hakkında da soruşturma izni verildi. İhmallerin sorumluları yargılanmalı.”

TÜM SORUMLULAR YARGILANMALI

Huzurevinde yaşanan ölümlere ilişkin idari soruşturmaların tamamlandığına dikkat çeken Çakırözer, şöyle konuştu:

“Başından beri yaşlılarımız ile personel Sadık Kaya’nın korunamamasında kimin ne ölçüde ihmali, sorumluluğu varsa ortaya çıkarılmasını ve cezalandırılmasını istedik. Bundan sonrası yargının işi. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. Cumhuriyet’in savcı ve hakimleri de huzurevlerine emanet edilen yaşlılarımızın ve kurum çalışanlarının ölümüne neden olan vahim ihmallerde kimlerin sorumlu olduğunu ortaya çıkaracaktır. Yargının bu huzurevindeki ihmallere ilgili vereceği kararlar bundan sonra benzer ihmalleri ve ölümleri önleyici olacak caydırıcı önem taşımaktadır. Yargının bu ölümlerdeki ihmalleri sonuna kadar soruşturarak, ihmalleri olanları cezalandırılacağına inanıyorum”

Merve Kaya’nın Avukatı Kemal Sayılır da “İlk incelemede yöneticiler hakkında soruşturma izni verilmedi. Ölümlerin faturası 2 sağlık çalışanına kesilmek istendi. İtirazlarımız üzerine yöneticiler hakkında adli soruşturma izni verildi. Sürecin takipçisi olacağız” dedi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER