CHP’Lİ BÜLBÜL MECLİS BÜTÇESİNDE KONUŞTU “MECLİS’İN İTİBARI BÜTÇEYLE KORUNMAZ”

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Meclis bütçesi hakkında yaptığı konuşmada, Meclis Başkanı Şentop’a hitaben, “Meclis’in itibarını 5 milyar bütçeyle koruyamazsınız” dedi.

Vekil Haberleri 07.12.2022, 17:35
CHP’Lİ BÜLBÜL MECLİS BÜTÇESİNDE KONUŞTU  “MECLİS’İN İTİBARI BÜTÇEYLE KORUNMAZ”

Meclis’te bütçe görüşmelerine devam edilirken, TBMM bütçesi hakkında CHP adına Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül konuşma yaptı. Meclise ayrılan 5 milyar 480 milyon liranın Meclis’in asli görevi olan yurttaşın lehine kanun çıkarmak ve denetim yapmak için ayrıldığını ancak çıkan kanunların Anayasa’yı ihlal ettiğini, denetim yetkisinin de Saray tarafından gasp edildiğini söyledi.

Bakanlıkların yazılı soru önergelerine bile yanıt vermediğini belirten Adalet Bakanına yüklendi ve şunları söyledi:

Sayın Adalet Bakanı, milletvekillerinin bu yıl size verdiği 2.253 önergeden 3'ünü süresinde yanıtlamışsınız, 139'unu ise daha süresi geçtikten sonra yanıtlamışsınız. Yani soru önergelerini cevaplandırma konusundaki başarınız yüzde 6. Böyle mi yasamaya saygı duyulacak? Adalet Bakanı tarafından duyulmayan saygıyı nerede arayacağız? Çünkü bakanlardan hesap soran Meclis değil, Saraydaki. Bakanlar saraya bağlı.”


 

SAYIŞTAY RAPORLARI BUDANMIŞ

Sayıştay’ın raporlarına da değinen Bülbül, “Sayıştay’ın Meclis’e sunduğu denetim raporları bundanmış durumda. Raporlarının en sonunda çok önemli bir ek tablo var. Bu tablo önceki yıl bulgularının çözülüp çözülmediği bilgisini verir. Artık ya yayınlanmıyor ya da eksik yayınlanıyor. Yani Türkiye Büyük Millet Meclisi adına bütçe harcamalarını denetleyen Sayıştay’ın yetkileri yani Meclis’in yetkileri yürütme tarafından gasp ediliyor. Gidip de tek tek bakanlıkları mı dolaşacağız? Biz Sayıştay’a sırtımızı dayayarak bütçe konusunda denetim yapamayacaksak ne yapacağız?


 

MİLLETİN MECLİSİ MİLLETE KAPALI

Meclis’in mimarisinin temelinde kapıların halka açık olması felsefesinin olduğunu anacak AKP iktidarında aksinin yaşandığını belirten Bülbül, bazı eylemleri hatırlattı:

Meclisin kapılarını millete, barolara, avukatlara, insan hakları savunucularına, Soma emekçilerine ve Alevi önderlere kapatmış. Anayasa madde 34 gereği, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını barışçıl bir şekilde yapmak isteyenlere karşı -copla, gazla- Meclis önünde polise emir vermişler. Milletvekillerinin arabalarını arayarak "İçinde baro başkanı var mı?" diye talimat veren Millet Meclisi Başkanından Başkan mı olur?


 

MECLİS BAŞKANINA YÜKLENDİ

Meclis Başkan’ı Mustafa Şentop’a da yüklenen CHP’li Bülbül, “Meclis Başkanının Meclis’in ve milletvekilinin itibarını düşünmesi lazım. Ama ne yazık ki İçişleri Bakanlığı önünde basın açıklaması yapan benimle beraber 30 milletvekiline "eşkıya güruhu" diyen, partimizin Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na hakaret eden, komisyonlarda milletvekillerine "terörist" "eşkıya" diyen, "10 bin dolar alan milletvekili var." diyerek Meclis’i zan altında bırakan suç işleri bakanına Meclis Başkanı olarak bir şey söylediniz mi? Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularına cevap vermeyen Merkez Bankası Başkanına ses çıkarttınız mı? Sayın Meclis Başkanı, bu Meclis’in itibarını 5 milyar 480 milyon liralık bütçeyle koruyamazsınız” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.