23 Şubat 2019, Cumartesi

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP'Lİ AYGUN:BAĞIMSIZLIK, TÜRK MİLLETİNİN KARAKTERİDİR

CHP'Lİ AYGUN:BAĞIMSIZLIK, TÜRK MİLLETİNİN KARAKTERİDİR

1918 yılında Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasının ardından bu kez Yunanlılarca işgal edilen Trakya’da Kuvayı Milliye ile destanlar yazılarak bağımsızlık ve özgürlük savaşı başlatılmıştır. Batı Trakya Kuvayı Milliyesi’nin amansız mücadelesi sayesinde bölgedeki Yunanlılar Trakya’daki 6 tümenini Anadolu’ya gönderememiştir.

Trakya'nın bağımsızlık savaşını yöneten Trakya ve Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin kurduğu çeteler, Büyük Zafer’e kadar faaliyetlerine devam etmiştir.

Yurtsever Tekirdağlı şairimiz Namık Kemal’in “Biz o yüce yaradılışlı milletiz ki/Hamiyet meydanında ayaklar altında toprak olmaktan bize ölüm daha iyi gelir” mısraları, Trakya’da verilen mücadelenin özetidir.  Bugün Tekirdağ İlimiz ve Süleyman İlçemiz, büyük mücadelelerle düşman işgalinden kurtarılarak Türk yönetimine geçmiştir. Ne Mutlu Türküm Diyene!

Trakya Milli Mücadelesinde emeği geçenleri, ebediyete intikal eden tüm kahraman şehitlerimizi, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnet ve şükranla anıyorum, ruhları şad olsun.

Atatürk ve O’nun harekete geçirdiği Kuvayı Milliye ruhu her zaman yol göstericimiz olmaya devam edecektir. Cumhuriyet’in akıl ve bilimi esas alan kurucu değerlerine sadakat, bu toplumun tek kurtuluş reçetesidir.

 

 

Dr. İlhami Özcan AYGUN

CHP Tekirdağ Milletvekili

 

 

 

 

 

 

 

yukarı çık