CHP'li Aygun: Pandemide Tekirdağ'a seyreltilmiş değil sıkıştırılmış eğitim!

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ’da depreme karşı güçlendirmesi yapılmayan okullardaki öğrencilerin yeni eğitim öğretim döneminde başka okullara nakledildiğini belirterek ''16 okula nakledilerek eğitimin sıkıştırılacağı öğrenilmiştir.'' dedi.

CHP'li Aygun: Pandemide Tekirdağ'a seyreltilmiş değil sıkıştırılmış eğitim!

Aygun, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, okulların 23 Mart 2020 tarihinde bu yana uzaktan eğitime geçtiğini anımsatarak, “Okulların kapandığı tarihten bu yana 5 aylık süre geçmesine karşın, depreme karşı güçlendirmenin yapılmadığı, bu nedenle yeni öğretim yılında pandemi sürecinde okulların birleştirilerek seyreltilmiş eğitime geçmenin bizzat Bakanlık eliyle güçleştirildiği görülmektedir” eleştirisini yaptı.

Süleymanpaşa’da 16 okulun kapatılarak, buradaki öğrencilerin başka okullara aktarıldığını söyleyen Aygun, “Bu sıkıntının Tekirdağ’ın tüm ilçelerinde yaşandığı öğrenilmiştir. Kovid-19 salgınında seyreltilmiş eğitime geçme planı yapan Milli Eğitim Bakanlığı’nın Tekirdağ’da sıkıştırılmış eğitime geçmesi büyük bir çelişkidir. Tekirdağ’da öğrencilere reva görülen bu durum, halk sağlığını da tehlikeye atacaktır” dedi.

Aygun, Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasına göre, 21 Eylül 2020 tarihinde Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitim yapılacağına işaret etti. Bu konuda hiçbir hazırlık yapılmamasına tepki gösteren Aygun, şu sorulara yanıt verilmesini talep etti:

Deprem kuşağında bulunan Tekirdağ’daki okulların deprem güçlendirme çalışmaları neden bu kadar ihmal edilmiştir? Pandemi sürecinde uzaktan eğitime geçilmesi fırsatından yararlanarak, bu güçlendirme neden yapılmamıştır?

Depreme karşı güçlendirilmesi yapılmayan okullarda eğitim gören öğrencilerin diğer okullara kaydırılması sonucu, pandemi süresince hedeflenen seyreltilmiş eğitime nasıl geçilecektir?

Öğrencilerin deprem riskine karşı güvenli hale getirilmesi için gerekli önlemler zamanında alınmazken, pandemiye karşı da hedef konulmaması, seyreltilmiş eğitim yerine okulların birleştirilmesi doğru mudur?

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2020, 18:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tülin kutluoğlu
Tülin kutluoğlu - 1 ay Önce

Çok isa betli bir bakış açısı sayın özgür özel ....sizi çok takdir ediyorum kişısel duruşunuzdan ötürü ...tebrikler ...

SIRADAKİ HABER