CHP PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK SORDU: ''TÜRKİYE, SURİYE'YE SAVAŞ İLAN ETTİ Mİ ETMEDİ Mİ?''

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, basın açıklaması düzenledi.

CHP PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZTRAK SORDU: ''TÜRKİYE, SURİYE'YE SAVAŞ İLAN ETTİ Mİ ETMEDİ Mİ?''

Öztrak, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 18 yıl önce söylediği sözleri hatırlatarak "Vatandaş evinin kirasını ödeyemiyor, yandım Allah diye bağırıyor diyordu Erdoğan 18 yıl önce. Millet artık direkt doğrudan kendini yakıyor. Bunları görmek için göz lazım. Damadın çokomelli beyanları bile artık milleti güldürmüyor" yorumunda bulundu.
Öztrak aynı zamanda İdlib'de yaşanan gelişmelere değinerek "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İdlib'de tam olarak ne yaşandığını bilmesi en doğal hakkı. Bunu Rus kaynaklarından değil devletimizden öğrenmek istiyoruz. Orada şehit olan bizim askerlerimiz. Millet olarak gerçeği bilmek istiyoruz. Türkiye Suriye'ye savaş ilan etti mi etmedi mi?" diye sordu.

Öztrak'ın konuşmasından satır başları;

İDLİB
Liyakatin olmadığı yerde felaket olduğunu ifade etmiştik. Dün İdlib'den gelen şehit haberleri felaket zincirine eklenen yeni halka oldu. Hava saldırısını kim yaptı? Bu uçaklar kimin, nereden geldi? 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İdlib'de tam olarak ne yaşandığını bilmesi en doğal hakkı. Bunu Rus kaynaklarından değil devletimizden öğrenmek istiyoruz. Orada şehit olan bizim askerlerimiz. Millet olarak gerçeği bilmek istiyoruz. Türkiye Suriye'ye savaş ilan etti mi etmedi mi? Savaş ilan etmediysek neden bu kadar şehit haberi geliyor?

Askerlerimiz sahada kalkan mı yapılıyor? Hava hakimiyeti sağlanmadan askeri birliğin sahaya neden sürüldüğünü soruyoruz. Mehmetçiğimizin canı bu kadar mı ucuz? Neden güvenlikleri düşünülmüyor?

Daha geçen yıl Rusya'dan S400leri almak için ABD'ye rest çekmedik mi? S400 alacağız diye F35lerden vazgeçmedik mi? Ekonomik yaptırım tehditlerine maruz kalmadık mı? Gercekgundem.com'da yer alan habere göre Öztrak şöyle devam etti; Vatandaşın cebinden hem S400'ler için hem de F-35'ler için 4 milyar dolar çıktı. Şu an elimizde askerimizi koruyacak ne S400 ne F35 ne Patriotumuz var.

Tüm bu yaşadıklarımızın adı düpedüz beceriksizliktir. Akıl tutulmasıdır. Rusya'ya 2016'dan bu yana vermedik taviz bırakmadılar. Ruslar boruları bizim topraklara döşedi, indirimi Bulgarlara verdi. Akkuyu Nükleer Santrali ile ülkemizi Rusya'ya uzun yıllar bağımlı hale getirdiler. Rusya'ya pek çok alanda bağımlıyız. 

Suriye'nin stratejik limanlarını Ruslar, petrolünü ABD'liler kapattı. Bize de 4 milyon Suriyeliye bakmak düştü. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER