banner226

CHP'li Zeybek: 19 Mayıs Umudun Var Olduğunu Gösterir

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

CHP'li Zeybek: 19 Mayıs Umudun Var Olduğunu Gösterir

“19 Mayıs 1919’da Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlayan Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin ilk adımının atıldığı Samsun’a gelişinin 101’inci yıldönümü vesileyle tüm yurttaşlarımızın her yıl coşkuyla kutladığımız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.

19 MAYIS UMUDUN VAR OLDUĞUNU GÖSTERİR

Orduları dağıtılmış, İşgal edilmiş bir vatan, umutsuzluğa kapılmış milletin kurtuluş mücadelesi için yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tüm yokluklar ve engellemelere rağmen kurtuluşun ilk adımını bundan 101 yıl önce Samsun’a ayak basarak atmıştır. Kukla saray idaresinin ve düşman işgali altındaki İstanbul’dan Bandırma Vapuru ile Samsun’a başlayan tarihi yolculuk, bir milletin yeniden kurtuluşuna giden yoldu. 19 Mayıs 1919 tarihi Samsun’a geliş akabinde kongreler süreci ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşuna giden, İstiklal Savaşı’nın kazanılması ile egemenliğin millete verildiği çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ile noktalanan tarihi zaferler sürecinin başlangıcıdır. 19 Mayıs bizlere en karanlık günlerde dahi bir umudun hep var olduğunu gösteren ve karanlığa karşı her zaman umut ışığını yakmamız ve yükseltmemiz gerektiğini gösteren tarihsel bir gerçekliktir.

TÜRK GENÇLİĞİ 19 MAYISLARA SAHİP ÇIKACAKTIR

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İstiklal Mücadelemizi ve devrimlerimizi naklettiği eseri Nutuk’a 19 Mayıs 1919 tarihi ile başlamaktadır. Kurtuluş mücadelemizin tarihini daha iyi öğrenmek adına tüm gençlerimiz Nutuk’u okumalı ve yaşanan o zorlu yıllardaki mücadeleyi öğrenmeli ve gereken tarihi dersleri almalıdır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs Samsun’a çıkış tarihini Türkiye Cumhuriyetini emanet ettiği gençlere bayram olarak armağan etmiştir. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı bu yıl içinden geçtiğimiz ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle okullarda, sokaklarda ve meydanlarda coşkulu kalabalıklarla kutlanamayacak ama evlerimizde, balkonlarda, pencerelerde ve daha da önemlisi yüreğimizde tüm coşkusu ile kutlanacaktır. Yaşadığımız dönemde iktidar sahiplerinin yarattığı siyasi iklim nedeniyle son yıllarda milli bayramlarımız unutturulmaya çalışılsa da unutulmamalıdır ki, iktidarlar geçici, Türkiye Cumhuriyeti daimidir. Siyasi iktidarın eğitim, ekonomi, adalet ve kişisel özgürlüklerdeki yanlış politikaları tüm yurttaşlarımız gibi geleceğimiz gençlerimizi de olumsuz etkilemektedir. Genç işsizliğin tarihimizin en yüksek seviyesinde olduğu, adalet ve özgürlüğün sınırlandırıldığı böylesi bir ortamda, gençlerimiz gelecek planlarını yurtdışına gitmek üzere kurmaktadır, bu ortamı yaratan siyasi iktidara rağmen, bizler gençlerimizin umutsuzluklarını anlıyoruz, bu umutsuzluk iklimini gençlerimizle birlikte aşacağımıza da inanıyoruz.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını ve Türkiye Cumhuriyeti için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER