CHP'li Yılmazkaya: TSE standartlarına uygun olmayan maskeler koronavirüsün çok hızlı yayılmasına zemin hazırlıyor!

Yılmazkaya, “Sağlık Bakanı Koca’nın Gaziantep’i Covit-19 vakalarındaki artışla ilgili uyarmasının altında alınan önlemleri ve vatandaşın alınan önlemlere karşı ne kadar duyarlı olduğu yatmaktadır” dedi.

CHP'li Yılmazkaya: TSE standartlarına uygun olmayan maskeler koronavirüsün çok hızlı yayılmasına zemin hazırlıyor!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın; “Bursa, Kocaeli ve Gaziantep'te belirgin artış var. Bu illerimizde daha gayretli, daha titiz bir çalışma gerekiyor” ifadeleri ile Gaziantep Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısında alınan yeni kararlarda, Gaziantep’te satışı yapılan tüm cerrahi maskelerin TSE standartlarına uygun olması, TSE standartlarına uygun olmayan maskelerin satışına izin verilmemesiyle ilgili konular üzerine değerlendirmelerde bulunan CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, “Şu anda üretilen maskelerin yüzde 95'inin taşıması gereken standartların altında özelliklerde olduğunu ve bu özellikleri taşımayan merdiven altı üretim yapan yerlerden piyasaya sürülen maskelerin, koronavirüsün çok hızlı yayılmasına zemin hazırladığını” belirtti.

“Gaziantep Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısında alınan yeni kararlarda, TSE standartlarına uygun olmayan maskelerin satışına izin verilmemesiyle ilgili kararı olumlu bir adım olarak değerlendiren Yılmazkaya, “ Pandemi sürecinde üretilen maskeler ve tulumlarla ilgili yapılan denetimlerde yüzde 95’inin güvensiz olduğu ve bunlara ceza kesilmesine rağmen piyasada çok fazla kalitesiz ürün bulunduğunu” ifade etti.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde buluna Yılmazkaya, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Şu anda üretilen maskelerin yüzde 95'i taşıması gereken standartların altında özellikler taşıyor. Tıbbi yüz maskelerinin belirli özellikler taşıması gerekiyor. Bu özellikleri taşımayan merdiven altı üretim yapan yerler yüzünden koronavirüsün çok hızlı yayılmasına zemin hazırlanıyor.

Tıbbi yüz maskelerinin belirli özellikler taşıması gerekiyor. Bu maskeler pandemi dönemlerinde enfeksiyon ve yayılma riskini azaltmak için kullanılır. Maskelerde bakteri vilitrasyonu, hava geçirgenliği, sıçrama geçirgenliğinin hepsinin analiz edilmesi gerekiyor. Testleri yaparak gerekli belgelerin alınması lazım.

Vatandaş taktığı maskeye güvenerek otobüse, dolmuşa biniyor, markete, pazara gidiyor, kalabalıklara karışıyor. Ama taktığı maskenin standartta uygun olup olmadığını bilmiyor.

Bakanlığın Türkiye genelinde bu konuda gerekli tedbirleri alması gerek. Gaziantep Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısında alınan yeni kararda, TSE standartlarına uygun olmayan maskelerin satışına izin verilmemesini olumlu buluyorum. Ama denetimlerin sıkı bir şekilde yapılması önemli.”

Acil Sahra Hastanesi Gerekli!

Yılmazkaya, “Ölüm oranlarının ve Covit-19 vakalarının çok arttığı Gaziantep’in durumu çok vahim! Acil bir sahra hastanesi gerekli, bu konuda Sağlık Bakanlığının biran önce gerekli adımları atması şart.

Pandemiyle birlikte yoğun bakım ve yatak kapasitesi tamamen dolan hastanelere alternatif yeni sahra hastaneleri planlanmalıdır! Hükümet bu konuda gerekli adımları biran önce atmalıdır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER