CHP'li Ünver hızlı tren hakkında konuştu: ''Umarım bakanlık bu sefer sözünde durur''

CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçe görüşmelerine katıldı. Ünver, Karamanlı hemşehrilerinin yıllardır beklediği hizmetleri sordu.

Vekil Haberleri 20.11.2020, 13:36 20.11.2020, 13:42
CHP'li Ünver hızlı tren hakkında konuştu: ''Umarım bakanlık bu sefer sözünde durur''

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda gerçekleştirdiği konuşmasına, Karaman’da 2018’den 2019’a ve 2019’dan 2020’ye kadar herhangi bir projenin bitirilemediğini söyleyerek başlayan Ünver daha sonra, “Bizim bitmeyen bir aşkımız var; Konya-Karaman hızlı tren hattı.” dedi. Hızlı tren hattı projesinin başladığı günden bugüne kadar görev yapan tüm ulaştırma bakanlarının hızlı tren konusunda önce bir yıl sonrasını işaret ettiklerini fakat bu hattın bir türlü bitirilemediğini dile getiren Ünver, bunu söyleyen bakanların daha sonra ya istifa ettiklerini ya bir seçimle değiştiklerini ya da görevden alındıklarına dikkat çekti.

İNŞALLAH BİTİRİRSİNİZ!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da Konya-Karaman hızlı tren hattı konusunda diğer bakanlarla aynı yolu izlediğini ifade eden Ünver; “Geçmiş tecrübemizden hareketle bakıyoruz ki siz de göreve geldiğinizde Karaman-Konya hızlı tren hattı konusunda bir yıl sonrasını işaret ettiniz, inşallah bitirirsiniz. Muhtemeldir ki sizin döneminizde de öngörülen bu sürede hat hizmete alınamayacak, sonra altı aylık bir süre vereceksiniz. Biz de inşallah bu sefer biter diye umacağız. Sonra hat bu sürede de bitirilemeyecek. Sonra herhalde sizi de Bakanlıktan çiçeklerle uğurlayacağız. İnşallah öyle olmaz, tarih tekerrür etmez diyorum.” diye konuştu.

SÖZÜNÜZÜ TUTUN!

Bakanlığın, AKP’nin seçimlerde yüzde 50 ile yüzde 60 oy aldığı Karaman’a karşı sözünü tutması gerektiğini belirten Ünver; “İnşallah, hızlı tren hattı önümüzdeki yıl, bakanlığın taahhüt ettiği gibi 2021 yılının ilk çeyreğinde hizmete alınır.” dedi. Sözlerini bakanlığın Karamanlılara "Bir yıl sonra bitecek." "Altı ay sonra bitecek." diye boşuna umut verdiği yönünde sürdüren Ünver; “Eğer bu noktada ciddiyetle davranılmış olsaydı, gerçekler açıkça söylenmiş olsaydı boşu boşuna da halkımız, hemşehrilerimiz umuda kapılmazdı.” şeklinde konuştu.

İSTİSMAR YOLU SEÇİLDİ

Hızlı tren projesinde, ilk etapta sinyalizasyon ihalesi işinin ilk ihaleye dâhil edilmediğini ve Ulukışla-Karaman hat ihalesiyle birleştirildiğini aktaran Ünver, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu ihalenin de teslim süresi bin iki yüz gündü. İhale 2017'de yapıldı. 2018'de yüklenici değişti. Buyurun, hesabı siz yapın; teslim ne zaman yapılabilirdi? Eğer bu söylenmiş olsaydı Bakanlığınızın hemşehrilerimiz nezdindeki güvenilirliği de inandırıcılığı da kaybolmayacaktı. Ama bugüne kadar hep istismar yolu seçildi. Bugün Ulaştırma Bakanlığının söylediği hiçbir sözün, öngördüğü herhangi bir tarihin Karamanlılar nezdinde nokta kadar inandırıcılığı yok maalesef.”

3 İLÇEMİZ İLE KARAYOLU BAĞLANTIMIZ YOK

1989 yılında il olan Karaman’ın 3 ilçesiyle doğrudan kara yolu bağlantısının olmadığına dikkat çeken ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nın bunu bilip bilmediğini merak ettiğini söyleyen CHP Karaman Milletvekili Ünver; “Karaman'dan Ermenek, Başyayla ve Sarıveliler ilçelerine gitmek isteyen bir kişi ya Konya il sınırlarına girip çıkmak ya da Mersin il sınırlarına girip çıkmak zorunda. Girip çıkmak derken yani öyle 3-5 kilometrelik bir yol değil yaklaşık 100 kilometrelik bir seyahatten bahsediyorum. İl olduğumuzdan bu yana süregelen otuz bir yıllık bir ayıp.” diye konuştu.

BU AYIBI NE ZAMAN BİTİRECEKSİNİZ?

Geçtiğimiz otuz bir yılın on sekin yılında yol yapmakla övünen AKP’nin iktidarda olduğunu hatırlatan Ünver sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Sayın Bakan, Karaman'ı Taşeli bölgesindeki ilçelerine kara yoluyla doğrudan bağlamak için neyi bekliyorsunuz? Bu ayıbı ne zaman bitireceksiniz? Sizden beklediğimiz bir cevap var. Karaman, Ermenek, Taşeli bölgesiyle ilgili yol yapım işi ne zaman bitecek? Lütfen, buna cevap verirseniz sevinirim.”

Yorumlar (0)