banner288

CHP'li Ünsal: Sağlık sisteminin başındaki son bela; Şehir hastaneleri!

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Dr. Servet Ünsal, Sayıştay raporlarına da yansıyan Şehir Hastanelerindeki usulsüzlükleri Meclis’te gündeme getirdi.

banner287
CHP'li Ünsal: Sağlık sisteminin başındaki son bela; Şehir hastaneleri!

Şehir Hastanelerinin, sağlık sisteminin başındaki son büyük bela olduğunu söyleyen Ünsal, “hastanelerdeki skandallar, usulsüzlükler aldı başını gidiyor.” dedi.

“ŞİRKETLERE SONSUZ AVANTAJ SAĞLANIYOR”

CHP Milletvekili Ünsal, Şehir Hastanelerinin sözleşmelerine ulaşılamadığını belirterek sözleşmelerde şirketlere sonsuz avantaj sağlandığını söyledi.

Sayıştay raporlarına da yansıyan bazı bilgileri paylaşan Ünsal, hastaneleri işleten şirketlerin kendi hatalarından ya da isteğinden kaynaklı sözleşmenin feshedilmesi halinde bile Devletin tazminat ödemek zorunda bırakıldığına vurgu yaptı.

CHP’li Ünsal sözleşmelerin eşit bir şekilde yapılmadığınu belirterek “şehir hastanelerinde bir sorun yaşanırsa görevli şirketin sorumluluğuna gidilebilmesi için devletin ispat yükümlülüğü var ve kesinleşmiş mahkeme kararı aranıyor. Ama şirketin böyle bir sorumluluğu yok. İstediği gibi idarenin sorumluluğuna gidebiliyor” ifadelerini kullandı.

“ALINMAYAN HİZMETİN BEDELİ ÖDENİYOR”

Şehir Hastanelerini işleten şirketlere anlaşmaya uymayan şekilde her yıl milyarlarca lira ödendiğini söyleyen Ünsal, değişen hizmet bedellerinde uygulanan fiyat farkının sözleşmede hüküm olmamasına rağmen asgari ücret değişim oranına göre belirlendiğini ve bu şekilde Devletin usulsüz şekilde zarar ettirildiğini dile getirdi.

“TAAHHÜT EDİLEN TESİSLER YAPILMADI AMA ÖDEME YAPILIYOR”

Sözleşmelerde şirketin taahhüt ettiği tesislerle ilgili de sorunları açıklayan CHP’li Ünsal, “adana, elazığ, eskişehir, ısparta, kayseri, manisa, mersin, ankara bilkent, bursa şehir hastaneleri için doğalgazdan elektrik enerjisi üreten trijenerasyon tesisleri teslim edilmedi. sadece teslim edilmemekle de kalmadı, teslim alınmayan tesis için şirkete ödeme yapılmaya da devam edildi” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal, yer-bakım, iklimlendirme gibi alınmayan hizmetler için de şirketlere para ödendiğini belirtti.

Şehir Hastaneleri sözleşmelerinde şirketlerin kullanacağı ticari alanların belirlendiğini ancak fiiliyatta şirketlerin kendilerine ayrılan alandan fazlasını haksız şekilde kullandığını dile getiren Ünsal, “bilkent şehir hastanesi’nde şirket, ticari alanlar için senelik toplam 10 milyon lira ödüyor. Ancak parasını ödediği yerin %40 fazlasını kullanıyor” ifadelerini kullandı.

“KAPATILAN HASTANELERDEN EKİPMAN GETİRİLDİ”

Söz konusu şirketlerin, Şehir Hastanelerine yeni tıbbi ve malzeme taahhüdü verdiğini hatırlatan CHP Milletvekili Servet Ünsal, bu taahhüdün de yerine getirilmediğini belirtti ve yaşanan eksiklikler nedeniyle kapatılan hastanelerden Şehir Hastanelerine ekipman getirildiğini söyledi.

“MİLYONLARCA YURTTAŞIN HAKKI YENİYOR”

CHP Ankara Milletvekili Ünsal, bilkent şehir hastanesi’nde da vinci robot ve eximer cihazı gibi malzemelerin sözleşmelerde olmasına rağmen hastaneye verilmediğini ve bu ekipmanın maddi değerinin milyonlarca lira olduğunu ifade ederek “şehir hastanelerinin her kaleminde, her uygulamasında, her noktasında milyonlarca yurttaşın hakkı yeniyor. kamu kaynakları, milyarlarca lira zarara uğruyor.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER