CHP'li Uğur Bayraktutan: " Basın özgürlüğü yerini basına baskı, basına sansür, basına ceza özgürlüğüne bıraktı "

CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin (ÇGD) “Gazeteci, soru sorandır; gazetecilik, soru sorma mesleğidir” başlığıyla yayınladığı Eylül ayı Medya İzleme Raporunu Meclis Gündemine Taşıdı.

Vekil Haberleri 25.10.2021, 12:09
CHP'li Uğur Bayraktutan: " Basın özgürlüğü yerini basına baskı, basına sansür, basına ceza özgürlüğüne bıraktı "

Bayraktutan yaptığı açıklamada : "Baskıların sansürlerin en yoğun düzeyde yaşandığı, gazetecilerin haksızca tutuklandığı, binlerce gazetecinin işsiz kaldığı ağır bir dönemden geçiyoruz. Bu karamsar tabloya rağmen Basın emekçilerimizin hak ettikleri itibarı ve özlük haklarını kazanmaları için mücadelemize devam ediyoruz. Tarafsız, ilkeli, dürüst habercilik anlayışıyla görevlerini büyük özveriyle yerine getiren, halkın haber alabilmesi için gece gündüz çalışan değerli basın emekçilerimizin; hapse atılmadığı, basının baskıyla sansürle karşılaşmadığı bir Türkiye umuduyla hazırlamış olduğumuz Meclis Araştırma Önergesini TBMM Başkanlığı’na sunduk.  

 

Ülkemizde basın yayın organlarının ilgili örneklerle sabit şekilde uğradığı baskıların tüm yönleriyle araştırılarak, gazetecilerin yaşadıkları hak ihlallerinin nedenleriyle birlikte tespit edilmesi ve halkın haber alma hürriyetinin, basın ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin ivedilikle kaldırılması gerekmektedir.  " ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)