banner569

CHP'Lİ PURÇU: “HIDIRELLEZDE EN BÜYÜK DİLEĞİM, CHP İKTİDARIYLA ROMANLARIN DAHA İYİ KOŞULLARDA YAŞAMASI!”

banner566

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Hıdırelllez’i kutladı.

Vekil Haberleri 05.05.2022, 14:55
CHP'Lİ  PURÇU: “HIDIRELLEZDE EN BÜYÜK DİLEĞİM, CHP İKTİDARIYLA ROMANLARIN DAHA İYİ KOŞULLARDA YAŞAMASI!”

Romanların yıl içindeki en önemli günlerinin başında Kakava gelir. Trakya'da Kakava ismiyle anılan kutlamalar, Anadolu'da "Hıdırellez" olarak biliniyor. Hıdırellez, Romanlarla sınırlı kalmayıp bütün Anadolu halklarının paylaştıkları bir kutlama günü haline geliyor.

 

YÜZÜ DOĞAYA DÖNÜK ROMANLAR İÇİN UMUTTUR HIDIRELLEZ!

CHP’nin Roman Milletvekili Özcan Purçu, “5 Mayıs’ı 6’ya bağlayan gece; Hızır günü ve bahar bayramıdır. Bolluk, bereket ve toprağın uyanışıdır. Bu gece ateşler yakılır üstünden atlanır, dilekler gül ağacına asılır... Yüzü doğaya dönük Romanlar için umuttur Hıdırellez! Bahar bayramımız Hıdırellez, bolluk bereketle gelsin. Barış, dostluk, kardeşlik ve huzur getirmesi dileğimle baharın müjdecisi Hıdırellez kutlu olsun.” diyerek hepimize umut olan Hıdırellez’i kutladı.

 

Romanların işsizlik, eğitim ve yaşamsal sorunlar ile boğuştuğunu belirten CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu şunları söyledi: "Roman vatandaşların sorunlarına kimse kulak tıkayamaz. Romanlar belki Hıdırellez şenliğinde bir gün de olsa bu sıkıntılarını unutuyor ama, evlerinde gittiklerinde yine sorunları ile yüzleşmek zorunda kalıyor. İş, aş, eğitim, sağlık, özgürce yaşamak en temel insan hakkı ve Romanlar bu haklara maalesef çoğu zaman erişemiyor. Meclis'te yıllardır bunun mücadelesini veriyorum. CHP iktidarı yakındır, bu sorunlara kalıcı çözümler getirmek, ayrımcılıktan uzak politikalar geliştirerek hayata geçirmek boynumuzun borcu!" dedi.

Yorumlar (0)